sadsad x
asdasd
Sauna Hakkında Sık Sorulan Sorular

Sauna Hakkında Sık Sorulan Sorular

1) Sauna nedir? Islak ve Kuru sauna arasındaki fark nedir?


Bir sauna özel ahşaptan yapılmış bir oda ve bu odayı ısıtmak için kullanılan bir ısıtıcı içeren özel yerlerdir. Oda sıcaklığı 90°C’ye kadar yükseltilebilir. Ortalama sağlıklı bir kişi bu tür bir sıcaklığa tahammül edebilir. Çünkü sauna aslında çok düşük neme sahip kuru bir ortamdır. Bu tür saunalara “kuru sauna” denir. Bununla birlikte, bir diğer geleneksel sauna bileşeni sauna taşlarıdır. Bunlar ısıtıcının içinde veya üzerine yerleştirilir. Taşlar çok sıcak olduklarında, üzerlerine biraz su dökülerek bir buhar patlaması oluşturulur. Böylece “ıslak sauna deneyimi” elde edilir. Çünkü nem oluşturur. Özetle saunalar, kuru veya ıslak deneyimlenebilen özel ve farklı bir ısıtıcıya sahip olağanüstü bir ahşap bir odalardır. Islak ve kuru sauna arasındaki temel fark ise, kuru saunada herhangi bir nem yoktur, ıslak saunada ise ısıtıcı kayaların üzerine dökülen su ile buhar ve nem üretilir.


2) Geleneksel sauna deneyiminin, kızılötesi deneyiminden farkı nedir?


Tanım gereği sauna, suyun buhar üretmek için kullanıldığı bir odadır. Bu nedenle, teknik olarak kızılötesi deneyimi sauna değildir. Kızılötesi, odayı ısıtmaz, bunun yerine vücuda kızılötesi ışınlarla nüfuz eder. Bunu düşük sıcaklıkta yapar ve ağrılı eklemler ile kasları rahatlatmaya yardımcı olur. Kızılötesi deneyim için en doğru tanım, oraya "Kızılötesi Terapi Odası" olarak adlandırmak olabilir. Geleneksel bir saunanın ıslak/kuru etkisi, eklem ve kas rahatlamasının yanı sıra, bir dizi başka sağlık yararı sağlayan tam bir vücut deneyimidir.


3)  Geleneksel bir sauna deneyimi, sağlık için neden iyi olarak kabul edilir?


Sıcak sauna odaları ile sağlığa olan faydaları arasında gerçek bir bağlantı vardır. Bu faydalar arasında gelişmiş dolaşım sistemi, düşük kan basıncı, gelişmiş bağışıklık sistemi, solunum rahatlaması, detoksifikasyon, yanmış kalori, daha iyi cilt tonu ile eklem ve kas ağrısının giderilmesi yer alır.   


4) Saunanın Isınması ne kadar sürer?


Yaşadığınız yer ortalama olarak ne kadar sıcak veya soğuk? Saunanın ısınması için geçen süre, saunayı çevreleyen ortam sıcaklığına bağlıdır. Bu nedenle, açık bir saunanız varsa ve soğuk bir iklimde yaşıyorsanız, saunanızın ısınması biraz daha zaman alır. Buna ek olarak, bazı insanlar saunalarını olması gerekenden de sıcak sever ve bu da ısınma süresini etkileyen bir faktördür. Bununla birlikte, pratik bir kural olarak, sauna 30-40 dakika içinde 165 °C ve 1 saatten daha kısa sürede 190 °C ısınacaktır.


5) Ne sıklıkta bakım gerekli?


Aslında çok az. Dışarıdan bir paket sauna satın aldıysanız, genellikle ilk birkaç ay içinde bantları sıkmanız ya da ilave dolgu çubukları eklemeniz gerekebilir. Bölgenizdeki nem ve hava koşullarına bağlı olarak, ahşap, nem emilim miktarına bağlı olarak küçülür veya genişler. İstenilen etki, ahşabın bantlar halinde genişlemesidir. İçini temiz tutmak için, zemini ya da oturma banklarını hafif bir su fırçalayarak temizleyebilirsiniz.


6) Saunanın keyfini çıkarmak için gerekli olan ideal kullanım şekli nedir?


Saunanın tadını çıkarmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:


Adım 1: Sauna ısıtıcısını açın. Sauna ısıtıcısını kontrol etmek için iki düğme vardır: Zamanlayıcı ve termostat. Zamanlayıcı normalde 60 dakikaya kadar çalışma süresi ve 9 saate kadar gecikmeli başlatma süresi sağlar. Termostatı kadranın yaklaşık 2/3'ünü çevirin. Bu saunanın sizin için en rahat olan ısıya hangi konumda ulaştığını gösterecektir. Normal sıcaklık 50-90 °C arasındadır.


Adım 2: Sauna kovasında su olduğundan emin olun. Her seferinde temiz musluk suyu kullanın (kimyasallar içerebileceğinden spa veya havuz suyu kullanmayın).


Adım 3: Saunanın istenen sıcaklığa ulaşmasını bekleyin (Genellikle 30 ile 60 dakika kadar sürer).


Adım 4: Ilık bir duş alın ve saunaya kurulanmadan girin. Havalandırmayı saunadan iyi bir hava geçişi sağlayacak kadar açın (Şüpheniz varsa, sonuna kadar açık bırakın).


Adım 5: Saunada aşırı kalmayın. Saunada ısınacak ve hafif bir terleme yaşayacak uzunlukta kalın. Ardından cildi temizlemek için duş alın; saunaya tekrar girmeden önce oturun ve cildi soğumaya bırakın. Saunada geçirdiğiniz sürenin uzunluğu (normalde 5-15 dakika) ve soğuma süreleri kendi konfor seviyenize bağlıdır. Kendinizi rahat hissettiğinizde saunaya tekrar girin. Sıcaklığı sizin için rahat olan bir seviyede tutun; Buhar yapmak için sauna kovasından ılık su kullanın (nemi zevkinize göre ayarlamak için kayaların üzerine koyun). Su eklenmediğinde saunadaki nem seviyesi % 10'dan az olabilir. Çoğu insan, nemi % 20-25 aralığına çıkarmak için su eklemeyi, buhar oluşturmayı tercih eder. Bunu beğeninize göre ayarlayın.


NOT: Fin saunası, kullanıcının hem sıcaklığı hem de nemi kontrol ettiği dünyadaki tek saunadır.
Adım 6: İşiniz bittiğinde ve soğumaya hazır olduğunuzda, zamanlayıcıyı “0” a çevirerek sauna ısıtıcısını kapatın. Termostat, bir dahaki sefere kullanmak istediğiniz konumda bırakılabilir. Son olarak gözenekleri kapatacak serin bir duş alın. Rahatlayın ve özel "sauna sonrası ışıltının" tadını çıkarın. Saunadan sonra soğuk bir içecek ve tuzlu bir atıştırmalıkla günün tadını çıkarın.  

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.