" />
Sıralama seçin
1 2
%20indirim
ASTRAL - Astral Sena 1 HP Monofaze Havuz Pompası
%20indirim
ASTRAL - Astral Sena 1,25 HP Monofaze Havuz Pompası
Toplam 51 ürün görüntüleniyor.
1 2

Havuz Pompası Nedir Ve Ne İşe Yarar?

Havuz pompası, havuzunuzun dolaşım sisteminin kalbidir. Havuzdan suyu çeker ve ısıtılması, arıtılması ve filtrelenmesi için diğer ekipmanlara iterek daha temiz, daha sağlıklı ve daha sıcak havuz suyu verir. Küçük havuzlarda genelde plastik gövdeli pompalar kullanılır ve emiş tarafında sepet filtreler bulunur. Bu filtreler pompaya zarar verebilecek büyüklükteki parçaları tutar ve pompa içine girmesine engel olur. Havuz pompanız en yüksek performansta çalışmadığında, havuz ekipmanınızın geri kalanı ve keyfini çıkarmayı hak ettiğiniz su üzerinde olumsuz etkileri olabilir.
Havuz pompaları söz konusu olduğunda, asıl önemli olan verimliliktir.

Bir havuz pompasının evinizdeki en büyük enerji tüketicilerinden biri olabileceğini biliyor muydunuz?

havuz-pompalari-b.jpg (103 KB)Havuz pompaları sadece ısıtma ve soğutma sisteminizden sonra ikinci sırada elektrik tüketebilen bir elektrikli cihazdır. Özellikle uygun olmayan bir havuz pompasının çalıştırılması tüm ev aletlerinizin toplamından daha pahalıya mal olabilir. Bu sebeple enerji verimliliğini dikkate alan bir havuz pompası önemli ölçüde elektrik tüketimini azaltarak masrafınızı azaltır. Enerji verimli bir havuz pompasına katkıda bulunan birçok faktör vardır:

Havuzunuzun Boyutuna Göre En Uygun Havuz Pompasının Seçilmesi

Uygun akış hızı sağlanması verimi etkiler. Bu yüzden tek hızlı ve değişken hızlı havuz pompası teknolojisinden hangisini kullandığınız önemlidir.
Tüm havuz pompaları eşit üretilmemiştir. Havuzunuz için tek hızlı veya değişken hızlı havuz pompası seçmek fark yaratır.

Tek Hızlı (Devirli), İki Hızlı ve Değişken Hızlı (Devirli) Havuz Pompaları

Üç tip havuz pompası vardır: tek hızlı havuz pompaları, iki hızlı havuz pompaları ve değişken hızlı havuz pompaları. Tek hızlı pompalar tam da bunu yapar: tek hızda çalışırlar. İki hızlı havuz pompaları tek hızlı bir pompaya göre daha verimli çalışırlar. Değişken hızlı havuz pompaları ise kullanıcının sistemdeki suyun akış hızını ayarlamasına izin verirken, bunu tahmin ettiniz gibi değişen hızlarda yaparlar. Bir pompayı farklı hızlarda çalıştırma yeteneği, havuz pompası teknolojisi oyunun kurallarını değiştiren şeydir. Bir havuz sahibi, enerji tüketimini ve ekstra maliyetleri artırmadan pompasını daha düşük hızlarda daha uzun süre çalıştırabilir.

Tek Hızlı Havuz Pompaları

Tek hızlı havuz pompaları hemen hemen tek bir şey yapar, havuzunuzun suyunu sisteminizden sadece bir hızda pompalarlar. Tek hızlı havuz pompalarını satın almak ve kurmak genellikle çok ucuzdur, ancak çalıştırması çok pahalıdır. Su özelliği olmayan temel havuz uygulamalarında en iyi şekilde çalışırlar ve suyu çevirerek ekipmanın düzgün çalışması için akış sağlayarak mükemmel bir iş çıkarırlar.

İki Hızlı Havuz Pompaları

İki hızlı havuz pompaları, tek hızlı bir pompadan daha enerji verimlidir ve en iyi şekilde su özelliklerine sahip havuzlarda çalışır. Yüksek ve düşük olmak üzere iki sabit hızda çalışırlar ve iki hız arasında ayar yapmak için otomasyon sistemi gibi ayrı bir cihaz gerektirirler. Havuz pompasını daha düşük hıza indirdiğinizde enerji kullanımınız düşecektir. Tek hızınızı iki hızlı havuz pompasına çevirmek, havuzunuzun enerji faturasında %80'e varan oranda tasarruf etmenizi sağlar.

Akıllı, Değişken Hızlı Havuz Pompaları

Tek hızlı havuz pompanızı akıllı, enerji tasarruflu, değişken hızlı havuz pompasına geçirmek size her sezon %90'a varan çarpıcı enerji tasarrufu sağlayabilir.
Değişken hızlı havuz pompalarının çoğunda, pompanın kullanıcı tarafından ayarlanan hızda çalışmasına izin veren elektronik kontroller bulunur. Tipik olarak, rutin havuz filtrasyonu veya işletim suyu özellikleri gibi çeşitli görevler için önceden programlanmış üç ila sekiz hıza sahiptirler. Bu havuz pompaları, ileri teknolojileri sayesinde doğru zamanda, doğru hızda çalışarak enerji tasarrufu sağlamaya yardımcı olur.

Değişken hızlı havuz pompaları suyu daha düşük çalışma hızlarında daha verimli bir şekilde hareket ettirir, aynı otomobiller gibi daha düşük hızlarda çalıştırıldığında yakıt açısından daha verimlidir. Değişken hız teknolojisi ile daha düşük hızlarda daha tutarlı çalışan havuz pompaları, havuz sahiplerine %90'a varan enerji tasarrufu sağlayabilir. Bu, enerji faturalarınızda yılda binlerce liralık tasarruf etmeniz demektir.

Doğru Değişken Hızlı Havuz Pompası Nasıl Seçilir?

Havuzunuz için doğru havuz pompasını seçmek zorlu bir mücadele olmak zorunda değildir. Havuz pompanızı satın alırken göz önünde bulundurmanız gereken önemli birkaç nokta şunlardır;
Havuz pompası satın alırken dikkate alınması gereken noktalar;

Havuzunuzun Boyutu

Havuz pompanızın boyutu, uygun havuz kimyasını, temizliğini ve netliğini korumak için havuzunuzun boyutuna uygun olmalıdır. Ve ilk kez havuz pompası satın alacakların ilk aklına gelen düşünce, daha büyük havuz pompası her zaman daha iyi havuz pompası değildir.

Ek Donanım Ve Özellikler

Havuzunuzda ekstra ve şaşırtıcı fıskiyeler, şelaleler veya başka su özellikleri varsa veya ısıtıcı veya tuz hücresi gibi ek donanımlar varsa, havuz pompası ihtiyaçlarınız bu donanımın olmadığı bir havuzdan farklı olacaktır. Bu yüzden yeni havuz pompanızı sadece havuz boyutlarına göre değil, havuzunuzdaki diğer özelliklerin ihtiyaçlarına göre seçmelisiniz.

Boru Boyutu

Pompanın boyutunun, pedinizdeki boru boyutuna uyması gerekir. Bir pompayı değiştiriyorsanız, havuzda halihazırda kurulu olan aynı boyutta sıhhi tesisata sahip bir pompa kullanmak daha kolaydır. Bu aynı zamanda tüm sisteminizi daha verimli hale getirmenize yardımcı olabilir.
Yine de, her havuzun benzersiz olduğunu ve doğru ölçümler gerektirdiğini unutmayın, bu nedenle havuzunuzun tam ihtiyaçlarını hesaplayabilecek Pekcan Havuz gibi işi sadece havuz yapımı ve havuz ekipmanı olan yerel havuz uzmanınıza mutlaka danışın.


Havuz Pompası Alırken Dikkat: Düşük Beygir Gücü = Daha Fazla Güçlük Olabilir.

havuz-pompalari-a.jpg (142 KB)
Değişken hızlı havuz pompalarını araştırırken, havuz pompanızın gücünün havuzunuz için mükemmel olduğundan emin olmak istemelisiniz. Havuz pompanız yeterince su pompalayamıyorsa , bu pek çok ortak havuz sorunlarına yol açabilir:

Doğru Bir Havuz Pompası Seçmezseniz Ne Olur?

Havuzunuz için uygun bir havuz pompası seçmediğinizde aşağıda listelediğimiz sorunlar görmeniz çok muhtemeldir. Ya da tersi düşünce ile havuzunuzda bu tip sorunları sürekli yaşıyorsanız kullandığınız havuz pompasının gerçekten havuzunuz için en doğru seçim olduğundan şüphelenmeniz gerekir.

• Sağlıksız bir havuzunuz olur.
• Kötü su berraklığına sebep olur.
• Havuz için daha fazla klor kullanmak gerektirir.
• Havuz ekipmanları ve havuz kaplamalarında artan aşınma ve yıpranmaya sebep olur.
• Daha sık filtre temizliği yapmak zorunda kalırsınız.
• Havuz pompanız daha kısa ömürlü olur.
• Havuz Pompanız Çok Yaşasın!
• Havuz pompanız için doğru bakım ipuçlarına bakın.

Havuz Pompanızın Bakımı Nasıl Yapılır?

• Ses önemli bir ipucudur. Sızıntıları ve gürültülü rulman yataklarını onarın.
• Motora yakın kimyasallar kullanmayın.
• Motor menfezlerinin çevresinde biriken kalıntıları ortadan kaldırın.
• Aşırı hava koşullarından ve selden veya aşırı su püskürtmelerinden veya su sıçramalarından havuz pompanızı koruyun
• Sepeti düzenli olarak kir ve enkaz açısından kontrol edin. Ve temiz tutun.
• Havuz pompaları kesinlikle susuz çalıştırılmamalıdır.

Değişken Hızlı Havuz Pompasının Faydaları

• Bu havuz pompaları tek hızlı pompalara göre yüksek performanslıdır.
• En yüksek enerji tasarrufu ve nihai sistem performansı için tutarlı akış kontrolü sağlar.
• Enerji ve Maliyet Tasarrufu sağlar.
• Yavaş ve sakin olan havuz pompası yarışı kazanır. Değişken hızlı pompalar, suyu daha düşük hızlarda daha verimli bir şekilde hareket ettirerek para ve enerji tasarrufu sağlar.
• Daha sessiz çalışırlar. Değişken hızlı havuz pompalarından bazıları bir fısıltı kadar ses çıkarır. Bazı havuz pompalarının ne kadar sessiz çalıştıkları konusunda sahiplerini suskun bırakırlar.
• Gelişmiş filtreleme sunar. (daha düşük hızlarda daha uzun çalışma süreleri)
• Havuz kimyasallarını daha iyi dağıtır ve havuz için gereken kimyasal miktarını azaltırlar.

Ses Ve Su Akışı İçin Ambiyansı Ayarlama

Değişken hızlı havuz pompalarının bir diğer önemli özelliği su özelliklerine olan katkılarıdır. Su özellikleri havuzunuza ve arka bahçe deneyiminize muazzam güzellikte farklı ambiyanslar ekleyebilir. Ancak, havuzunuzda sakin bir deneyim için istiyorsanız, şelalelerinizdeki suyun ve özelliklerin coşkulu bir şekilde değil huzurlu bir şekilde çalışmasını isteyebilirsiniz. Değişken hızlı bir havuz pompası, su akışı azaltmanıza izin vererek özelliklerinizin çıkardığı sesi azaltır. Bunun yanında spa severler için jetler içinde istenen su akışını verebilir. Evinizdeki tüm bireyler için spa jetleri daha doğru ayarlanarak istenen masaj akışına göre su akışı daha iyi ayarlanabilir.

Havuz Pompası Seçimini Pekcan Havuz Profesyonelleri Bilir

Havuz pompası seçimi ince bir hesaplama işidir. Havuz uzmanlarının size en çok yardımcı olacağı konu doğru havuz pompası seçimi olacaktır. Pekcan Havuz uzmanları yıllardır tüm müşterilerine özel havuz yapımı uygulamaları ve yaşam tarzları için doğru havuz pompasını belirlemeye yardımcı olmaktadır. Pekcan Havuz profesyonelleri, havuz pompası seçerken havuz filtre boyutu, tesisat boyutu, varsa spa jeti, şelale ve diğer su özelliklerini hesaba katarlar. Böylece havuz suyunun uygun şekilde filtrelenmesini sağlamak için gereken su devir hızını tespit ederler. Ve tüm bu verileri havuz pompanızı seçerken göz önünde bulundurur. Bir havuz pompasını yanlış boyutlandırmak ve seçmek, onu havuz için etkisiz ve verimsiz hale getirir. Ve muhtemelen ilk olarak filtreleme sisteminize zarar verir. Gerçekten bilmeniz gereken şey, tam olarak hangi havuz pompasına ihtiyacınız olduğu ve havuz pompanızın havuzunuzun spa, su özellikleri ve cüzdanınız için nasıl çalışacağıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.