sadsad x
asdasd
Aqua Fitness Nedir

Aqua Fitness Nedir

Aqua Fitness, tüm vücut için suda yapılan bir antrenmandır. İki temel form ayırt edilebilir. Su göğüs yüksekliğinde ve kullanıcı iki ayağıyla havuzun dibinde durabildiğinde aerobik veya Pilates egzersizlerine benzer hareketler yapılır.

Aqua Fitness ayrıca derin suda da gerçekleştirilebilir. Bu amaçla, yüzme ekipmanları, su bisikletleri ve dambıl gibi ek ekipmanlar kullanılır. Tüm vücut eğitimi özellikle aşağıdaki vücut bölümlerini desteklediği için:

  • gövde
  • kollar
  • bacaklar
  • kalça
  • sırt.

Aqua Fitness'ı özel yapan nedir?

Diğer birçok fitness trendi gibi, doksanlı yılların başlarında ABD'de çıkmış vr tüm dünyaya yayılmıştır.

Egzersizleri basitçe karadan suya kaydırmakla kalmaz, aynı zamanda suyun özelliklerinden kapsamlı bir şekilde yararlanır. Egzersizler su içinde ve suya karşı yapılır. Doğru tasarlanır ve uygulanırsa, bu tür bir fitness eğitimi, hastalıkların önlenmesi, rehabilitasyon ve fitness eğitimi için idealdir. Kardiyovasküler sistemi optimize eder ve metabolizmaya iyi gelir.

Su eğitimi neden etkilidir?

Aqua Fitness, suyun fiziksel özelliklerini kullanır. Örneğin, su basıncının damarlar ve kalp üzerinde olumlu bir etkisi vardır. Solunum organlarının performansını artırır ve kalp atışını dakikada beş ila on atış azaltabilir.

Suyun kaldırma kuvveti eklemlerde de faydalıdır, çünkü suda insan vücudu kendi ağırlığının neredeyse sadece% 10'unu taşır. Aynı zamanda, kas gücü ve dayanıklılığı eğitilebilir, çünkü suyun direnci, egzersizler için karada olduğundan on iki kata kadar daha fazla kuvvet gerektiği anlamına gelir.

Suda spor eğitimi, özellikle fazla kilolu insanlar için fiziksel aktiviteyi arttırmaya fayda sağlar. Su ağırlığı taşıdığı için karada çok yorucu olabilecek egzersizler suda rahatlıkla yapılabilir.

Havuzda egzersiz yapmak, diğer dayanıklılık antrenmanlarından daha etkili olabilir çünkü suyun ısıl iletkenliği, vücut ısısının düşmesini önlemek için kalori tüketimini artırır.

Aqua Fitness'tan ne zaman kaçınılmalıdır?

Suda eğitime karşı çıkan yalnızca birkaç gösterge vardır. Bunlar, yakın zamanda geçirilmiş bir kalp krizi veya akut kaymış bir disk problemi olabilir. Aqua Fitness bazı nörolojik hastalıklar için de uygun değildir. Bu durumda hastayı tedavi eden doktora danışılması gerekir. Egzersizlerin buna göre ayarlanabilmesi için eğitmene de bilgi verilmelidir.

 

Aqua Fitness ne kadar etkilidir?

Eğitim çok etkili bir spor olarak kabul edilir. Bir atlet, örneğin koşarken olduğundan daha fazla kalori yakar hem de ter dökmeden. Bunun nedenleri:

  • Su sıcaklığı vücut sıcaklığının altında olduğundan vücut soğumaya çalışır.
  • Suya dayanıklılık, çünkü suda hareket etmek için dört ila on iki kat daha fazla kuvvet gerekir.
  • Suda yapılan sporun vücut üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. 

Aqua Fitness:

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Eklemleri korur

Mobiliteyi geliştirir

Metabolizmayı uyarır

Kardiyovasküler sistemi güçlendirir

Dokuyu sıkılaştırır

Kan dolaşımını harekete geçirir

Kasları gevşetir

Aqua fitness kurslarına katılanlar, haftada iki ila üç kez yaklaşık 30-45 dakika egzersiz yaparlarsa ideal sonuçlar elde ederler.

Poolline Aqua-Fitness Set

 

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.