" />
Bahçenize Nasıl Bir Gölet Yapabilirsiniz ?

Bahçenize Nasıl Bir Gölet Yapabilirsiniz ?

Bahçenize Nasıl Bir Gölet Yapabilirsiniz ?
Bahçenize bir gölet yaparak güzel bir doğa parçasına sahip olabilirsiniz. Ancak bunu inşa etmek için biraz zaman ayırmanız gerekiyor. Size aşağıda vereceğimiz önerileri adım adım uygularsanız, bu sayede bahçenize güzel bir gölet yapabilirsiniz. Havuz inşa edildikten sonra gölet suyunda iyi bir biyolojik denge oluşturmayı başarırsanız, çok az bakım ile mükemmel bir gölet ve keyifli bir bahçeye sahip olabilirsiniz. Bahçenize gölet ve süs havuzunu nasıl kurabileceğinizi size açıklamaktan mutluluk duyuyoruz.


Gölet yapımına dair her şey…


• Yeni göletin tasarımı
• Bir gölet için en iyi yer neresidir?
• Gölet inşaatı için en iyi zaman ne zamandır?
• Bir gölet inşa etmek için adım adım plan nedir?
• Balıkları gölete ne zaman koymalıyız?


Yeni göletin tasarımı
Çizim tahtasında başlıyoruz. Hangi havuz stilini beğendiğinizi ve bahçenize uygun olan şekli belirleyin. Yuvarlak şekilli doğal bir gölet mi yapacaksınız yoksa düz çizgilere sahip şık bir gölet mi tercih edeceksiniz? Seçim sizin.
Bir gölet için en iyi yer neresidir?
Bahçenizin bir planını yapın ve yeni göletiniz için en uygun yeri arayın. Burası kısmen güneş alan ve çevresinde çok fazla ağaç bulunmayan bir yer olmalıdır. Özellikle sonbahar geldiğinde göletinizin etrafındaki ağaçlar göletinize çok fazla yaprak döker ve kökler dipteki gölet liner malzemenize zarar verebilir.


Gölet inşaatı için en iyi zaman, ne zamandır?
İlkbaharda yeni bir gölet inşa etmek en iyisidir. Böylece havuzunuz mükemmel bir şekilde çalışmaya başlayabilir ve havuz bitkileri havuzda düzgün bir şekilde topraklanabilir. Bir diğer alternatif, göleti sonbaharda inşa etmektir. Sonbaharda yeni bir gölet seçerseniz, gölet bitkilerini hemen yerleştirmenizi önermeyiz. Sadece bunu kış döneminden sonra yapmak daha iyidir. Yaz mevsimi ise gölet inşa etmek için uygun zaman değildir, çünkü gölette ani büyük algler ( yosun ) oluşması ve büyümesi olasılığı yüksektir.
Bir gölet inşa etmek için adım adım plan nedir?
Artık gerekli hazırlık çalışmalarını yaptınız ve göletinizi inşa etme zamanını belirlediniz, şimdi başlama zamanı!


Adım 1: Göletinizi kazmak
Göletin çevreyle güzel bir şekilde uyum sağlamasını istiyorsanız, göleti gölet astarı ile inşa etmek en iyisidir. Liner ile havuzunuzun şeklini belirlemekte tamamen özgürsünüz. Tasarımda oluşturduğunuz şekli kazın ve havuzunuzda farklı seviyeler oluşturun.
Bir gölet ne kadar derin olmalıdır?
Bir göletin ideal derinliği 80 ile 100 cm arasındadır. Ama küçük bir havuzda 60 cm derinlik yeterlidir, ancak havuzu daha da sığlaştırmayalım. Yaz aylarında, su çok çabuk ısınır ve bu da hoş olmayan sonuçlara yol açabilir. Havuzunuzda farklı seviyeler oluşturun. Böylece daha sonra her türlü bitkiyi havuza yerleştirebilirsiniz. Bu nedenle, havuzunuzda tüm su altı yaşamı için çok hoş olan birkaç su katmanınız da olmalı. Kışın, alt su tabakası daha sıcaktır, böylece balıklar burada mükemmel bir şekilde saklanabilir.
Göletinizi bir metreden daha derine kazmayın. Dipteki bitkiler genellikle yeterince ışık almaz ve göletinizin ilkbaharda düzgün bir şekilde ısınması için çok uzun zamana ihtiyacı olur. Bir koi havuzu bunun bir istisnasıdır, bu havuzlar genellikle yaklaşık 150 ila 200 cm derinliğindedir. Koi balıkları ile iyi bir kombinasyon olmadığı için havuz bitkilerini hesaba katmanız gerekmez. Ayrıca derin havuza bir yardım eli uzatmak gerekebilir. Bunun için eğer göletiniz aynı zamanda bir koi havuzu ise havuzun ısıtması hakkında dikkatlice düşünmeniz gerekecektir.
Göletinizi kazmak için kuru bir dönem seçin. Kazılan duvarlar yağmurdan zarar görebilir. Sonrasında düzeltme işlemi daha zor olabilir. Kazdıktan sonra, tabana 10 cm'lik bir beyaz kum veya çakıl tabakası yerleştirin. Bu, havuz astarının altındaki koruyucu bir tabakadır ve yeraltı suyunun alttaki astar üzerine baskı yapmasını engeller.


Adım 2: Liner öncesi keçe uygulaması yapın
Artık gölete bir kum tabakası uyguladığınıza göre, koruyucu bir keçe koymanız tavsiye edilir. Koruyucu keçe gölet astarınızın ömrünü uzatır. Bu uzun süre güzel kalan bir havuz için çok önemlidir. Büyüyen taşlar veya kökler gibi keskin parçaların havuz kaplamanıza aşağıdan zarar verme şansı daha azdır. Koruyucu keçe esnektir ve sıkıca uygulanması kolaydır.

Adım 3: Havuz astarının doğru boyutunu belirleyin
Artık göleti kazdığınıza göre, gölet kaplamasını kurmaya başlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan havuz liner boyutunu aşağıdaki gibi hesaplayabilirsiniz.
Havuz astar boyutunu hesaplayın
Havuz uzunluğu + 2 x havuz derinliği + 1 metre
Havuz genişliği + 2 x havuz derinliği + 1 metre
Hesaplama örneği: Göletiniz 4 metre uzunluğunda, 2,5 metre genişliğinde ve en derin noktasında 90 cm derinliğinde ise aşağıdaki hesaplamaya ulaşırsınız:
4 metre + 2 x 0,9 metre + 1 metre = 6,8 metre
2,5 metre + 2 x 0,9 metre + 1 metre = 5,3 metre
Matematik hesaplarıyla iyi olmayabilir. Bu durumda; havuzun uzunluğunu ve genişliğini ölçmek için deliği açtıktan sonra uzun bir ip de kullanabilirsiniz. Önce ipi havuza uzunlamasına döşeyin. İp havuzun hatlarını takip ettiğinden, tam olarak hangi boyuta ihtiyacınız olduğunu bilirsiniz. Daha sonra bunu genişlik için tekrarlayın.
Havuz astarınızı seçmek için yardıma mı ihtiyacınız var?
Gölet liner (astar, membran ) malzeme yelpazemizde göletiniz için doğru boyutu bulamıyor musunuz ? Lütfen müşteri temsilcilerimiz ile iletişime geçin . Ayrıca özel havuz kaplaması seçimi konusunda da size yardımcı olabiliriz.

POOLLINE PAKETLENMİŞ HAZIR LİNER -  SATIN AL

Adım 4: Havuz astarını uygulayın
Artık havuz astarının doğru boyutunu hesapladınız. Beyaz kumun ve çukura yerleştirdiğiniz koruyucu keçenin üzerine yerleştirebilirsiniz. Astarın doğru konumda olduğundan emin olun ve üzerine çok fazla baskı uygulamayın. Havuz astarını düzgün bir şekilde döşerken üzerinden geçmek gerekiyorsa, çıplak ayak veya çorapla yapılması en iyisidir. Ardından, en derin kısım üzerinde mümkün olduğunca yürüyün ve seviyeleri mümkün olduğunca az adım atın. Bu, dikkatlice kazılmış şekle zarar verme şansını azaltır.
Havuz kaplamasını kazılmış çukurun üzerinden dikkatlice dışarı doğru açın. Havuzun kenarından başlayın ve önce astarı genişliğe yerleştirin. Ardından havuz astarını havuzda uzunlamasına açın. Havuz astarını havuzun dış hatlarına mümkün olduğunca yakın yerleştirmeye çalışın.
Havuz astarı iyi durumdaysa, astarın yerinde kalması için kenarı taşlarla ağırlık yaparak geçici sabitleyin. Havuz astarında kıvrımların olması yaygındır. Bunlar sonunda su basıncı tarafından sıkıca çekilir.


Adım 5: Gerekirse bir duvar şelalesinin yerini seçin
Artık havuz hala boş olduğuna göre, havuz astarında bir şelale veya dere yapma seçeneğiniz de var. Bu, borularınızı görünmez bir şekilde gizlemenin harika bir yoludur.


Adım 6: Havuzunuzu Doldurun
Havuzunuzun dibine bir alt tabaka yerleştirin. Bu, üzerine su bitkileri yerleştirebileceğiniz astar havuzu için iyi bir temeldir. Bakteriler kendilerini havuz alt tabakasına iyi bağlayabildikleri için havuzunuzun biyolojik temizliği için çok önemlidir. Havuzunuzun dibi için asla saksı toprağı veya bahçe toprağı kullanmayın. Bu, çok fazla besin içerir ve havuzunuzu bulutlu hale getirir. Ardından havuzunuzu musluk suyuyla doldurun. Bunu kademeli olarak yapın. Su, duvarlara ve tabana çok fazla baskı uygular. Bunu yavaş yavaş kademeli olarak yapmak hasarı önler.
İpucu! Göleti doldurmadan önce ve doldurduktan sonra su sayacınızdaki su seviyesini kontrol edin. Böylece daha sonra havuzunuzun kapasitesini tam olarak bilebilirsiniz.


7. Adım: Göletinizi Bitirin
Astar havuzunu doldurduktan bir hafta sonra şeklini bulmuştur. Su basıncı, havuz kaplamasının hafifçe hareket etmesini sağlamıştır. Artık kenarları güzelce bitirip bahçede kullanabilirsiniz. Havuzunuzu süslemek için güzel bitkiler seçin ve onları havuza yerleştirin.


Adım 8: Gerekli havuz filtrasyon sistemini yerleştirin
Havuzunuzu temiz tutmak için doğru havuz filtrasyon tekniğini kurmak önemlidir. İstenen sirkülasyon için iyi bir havuz pompası ve biyolojik, mekanik bir havuz filtresi ile daha iyi su kalitesi ve temiz bir gölet havuzu sağlayabilirsiniz. Özellikle inşaat sırasında göletin yanına hangi sistemi yerleştirmek istediğinizi ve bunu nasıl yapmak istediğinizi göz önünde bulundurun. Bu sayede düzgün ve temiz bir gölete sahip olabilirsiniz. Bir duvar şelalesi seçin ve havuz hortumlarını örneğin küçük bir toprak tabakasının altına gizleyin veya üzerini çakılla örtün.

POOLLINE SÜS HAVUZU VE GÖLET FİLTRE SETLERİ - SATIN AL


9. Adım: Göletinizi Çalıştırmaya Başlatın
Havuzunuz hemen mükemmel bir şekilde dengeye gelmeyecektir. Ancak havuzunuza çok fazla balık yerleştirmeden ve oksijen veren bitkiler ekleyerek iyi bir biyolojik denge sağlamaya çalışın. Gölette yaşayan balık sayısı zamanla hızla artabilir.


Adım 10: Su değerlerini kontrol edin ve ayarlayın
Havuzunuzu kurarken elinizden gelenin en iyisini yaptınız mı? Ama su değerleriniz hala düzensiz mi? Endişelenmeyin! Havuzunuzdaki önemli süreçlerin başlaması için biraz zamana ihtiyacınız var. Havuzdaki suyun düzenli olarak test edilmesi ve gerekirse ayarlanması önemlidir. Bu sayede havuzunuzun mükemmel dengesine daha kısa sürede kavuşabilirsiniz

POOLLINE AQUA TEST 6 'LI GÖLET VE SÜS HAVUZU TEST ÇUBUĞU  -  SATIN AL 

Balıkları havuza ne zaman koymalı?

Yeni bir gölet inşa edildikten sonra balıkları ancak doğru su değerlerine ulaşıldığında yerleştirebilirsiniz. Bunu test şeritleri veya bir test kiti seti ile kontrol edersiniz. O zaman havuzun, balıkların iyi yaşayabileceği iyi bir biyolojik dengeye sahip olduğunu bilebilirsiniz. Bunu başarmanız bazen haftalar bazen de birkaç ay sürebilir. Neyse ki, bu süreçleri hızlandırmak için yapabileceğiniz bir şey var. Havuza başlangıç bakterilerini ekleyin. Bu iyi bakteriler, havuzun dengeye gelmesine yardımcı olur. Ek olarak, düzgün çalışan bir filtre kurulumu sağlayın ve ayrıca bir hava pompası - blowerı ile ekstra oksijen ekleyerek havuza yardım elinizi uzatın. Bakteriler bu şekilde daha iyi yerleşebilir ve göletiniz biyolojik dengeye kat kat daha hızlı ulaşır. Havuzunuzun hızlı bir şekilde temizlendiğini ve su değerlerinin düzenli olduğunu fark edeceksiniz.
Tüm bu aşamalardan geçtiniz mi? O zaman şimdi bahçenizde güzel bir liner göletiniz var. Daha sonra bahçenize kesinlikle daha fazla kuş çekecek güzel bir doğal öğenin tadını çıkarabilirsiniz. Havuzunuzdaki bitkiler büyümeye başlayacak ve doğru dekorasyon ile bu gerçekten bahçenizde bir tablo haline gelecek. Göletinizi doğru teknik ve malzemeler ile kurmak hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen bizimle irtibata geçin.

 

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.