sadsad x
asdasd
Buhar Odası Kullanımının Faydaları

Buhar Odası Kullanımının Faydaları


Buhar odası, insanların rahatlamak ve bazı tıbbi durumları rahatlatmak için kullandığı ısıtmalı bir odadır. Genellikle spor salonlarında veya kaplıcalarda bulunurlar. Su dolu bir jeneratör buharı kapalı bir alana pompaladığında bir buhar odası oluşturulur, böylece insanlar içinde otururken havada nem olur. Buhar odası içindeki sıcaklık genellikle % 100 nem seviyesi ile 110 °F ile 114 °F arasındadır. Buhar Odası sağlık açısından oldukça yararlıdır.

Kan Dolaşımını Artırır

Bir buhar odasında oturmanın, özellikle yaşlı insanlarda, kardiyovasküler sistem üzerinde yararlı etkileri olduğu gözlenmiştir. Araştırmalar buhar odası tarafından sağlanan nemli ısının, küçük kan damarlarını ya da kılcal damarları açarak kan dolaşımını artırdığını göstermiştir. Böylece kan daha kolay akarak, oksijeni vücut etrafında taşımıştır. Ayrıca buhar odası tedavisinin kan basıncını düşürdüğü, kalbi daha sağlıklı tuttuğu ve ülser gibi yaraların neden olduğu kırık cilt dokusunu onarmaya yardımcı olduğu gözlenmiştir.

Cilt Sağlığını Olumlu Etkiler

Hem buhar odaları hem de saunalar ısı nedeniyle terlemeye sebebiyet verir. Terleme gözenekleri açarak, dış cildi temizlemeye yardımcı olur. Sıcak yoğuşma, kir ve ölü cildi durulamaya yardım eder, ayrıca akne tedavisinde kullanılır. Bununla birlikte, bir buhar odası derinin altına sıkışmış toksinlerin giderilmesine yardımcı olur.
Egzersiz Sonucu Oluşan Ağıları Giderir
İnsanlar genellikle antrenman sonrasında kaslarında ağrı hisseder. Bu ağrı gecikmiş başlangıçlı kas ağrısı olarak bilinir. Hızlı ve sağlıklı bir iyileşme sağlamak için kasları gevşetmek önemlidir. Yapılan çalışmalar nemli ısının, hemen uygulamayla ağrıyı azalttığını ve kas gücünü koruduğunu göstermiştir. Isı sinir uçlarını yatıştırır ve kasları gevşetir.

Sert Eklemleri Gevşetir

Antrenman öncesi ısınmada olduğu gibi eklemleri gevşetmeye ve esnekliği artırmaya yardımcı olduğu için, buhar odası kullanımı antrenman öncesinde de tavsiye edilir. Buhar odaları ayrıca eklem ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.

Stresi Azaltır

Bir buhar odasının sıcağında olmak, vücuttaki stres hissini azalttığından vücudun endorfin salgılamasına yardımcı olur. Bir buhar odası, strese tepki olarak salınan hormon olan kortizol seviyesini de azaltabilir. Kortizol seviyesi düştüğünde, insanlar daha fazla rahatlayabilir ve gençleşebilir.

Sinüsleri Açar

Buhar odasından gelen ısı, vücuttaki mukoza zarlarını açar. Bu, insanın daha derin ve daha kolay nefes almasını sağlar.
Buhar odaları sinüslerde ve akciğerlerde tıkanıklığı giderir. Bu yüzden soğuk algınlığı tedavisinde, sinüslerin engellemesinde ve rahat nefes alınmasında kullanılabilir.

Kalori Yakılmasını Sağlar

Bir insan buhar odasına girdiğinde kalp atış hızı artar. Egzersizden sonra bir buhar odası kullanıldığında, yüksek kalp atış hızı uzatılabilir. Uzmanlar, sağlıklı bir egzersiz programı ile birlikte kullanıldığında, buhar odası tarafından üretilen ısının ve neden olduğu terlemenin vücudu uyarabileceğini ve sağlığı artırabileceğini söylemektedirler.
Buhar odası kullanmanın kilo kaybına yardımcı olduğu inancını destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt bulunmadığını belirtmek gerekir. Bunun nedeni, buhar odası kullanıldıktan sonra kaybedilen ağırlığın sadece su ağırlığı olması ve dehidrasyonu önlemek için daha sonra içme suyu ile değiştirilmesi gerektiğidir. Bununla birlikte, sağlıklı bir diyet ve egzersiz planının yanı sıra, bir buhar odasının kullanımı kalori yakmaya yardımcı olabilir.

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.