sadsad x
asdasd
Çocuklarınızı Havuz Kimyasallarından Nasıl Korursunuz?

Çocuklarınızı Havuz Kimyasallarından Nasıl Korursunuz?

Yüzme mükemmel bir egzersiz şeklidir ve doğal olarak çocukların çoğu buna bayılır. Ancak keyifli bir yüzme keyfi geçirmek için havuzun klor dengesinin iyi ayarlanmış olması olukça önemlidir.  Havuz temizliğinin iyi yapıldığı, havuz kimyasallarının dengesinin iyi ayarlandığı havuzlarda klordan endişe duymaya gerek yoktur. Yine de yüzme havuzu klorunun yaratabileceği herhangi bir olumsuz durumdan kaçınmaları için anne babalara birkaç öneri hazırladık.

Klora maruz kalma durumunda ortaya çıkan en yaygın semptomlar şunlardır:

  • Hırıltı
  • Nefes almada zorluk
  • Boğaz ağrısı
  • Öksürük
  • Göğüste sıkışma
  • Göz tahrişi
  • Cilt tahrişi

Yüzme havuzu kimyasallarına maruz kalmaya bağlı ortaya çıkan sağlık sorunları:

Astım ve alerjiler: Klorlu havuza maruz kalan çocuklarda astım ve solunum yolu alerjileri görülebilir.

Bağırsak florası dengesizliği: Klor vücuda girdiğinde faydalı bağırsak florasının çoğunu yok eder. Daha sonra sindirimi bozar ve şişkinlik ve hazımsızlık gibi sorunlara neden olur.

ocuğunuzun yüzme havuzunda kimyasallara maruz kalmasını azaltmak için şu üç basit adımı izleyin:

1. Yüzmeden önce duş alın: Çocuğunuzun vücudunu suyla durulamak aslında vücudun zararlı kimyasallara karşı kendisini korunmasına yardımcı olur. Kloramin, klor terdeki amonyak ile reaksiyona girdiğinde oluşur. Çocuğunuz duş aldığında fazla teri dışarı atar ve bu da ciltte kloramin oluşumunun azalmasına yardımcı olur. Ayrıca, bu toksik bileşik başka bir şekilde de oluşabilir. Klor ile idrardaki amonyağın birleştiği durumda da ortaya çıkar. Bu nedenle, çocuklarınıza havuzda çiş yapmamalarını öğretmenin bir başka önemli nedeni de budur!

2.  Yüzmeden önce hindistancevizi yağı sürün: Cildimiz bakteri, virüs ve kimyasalların alkali yapısından korunmak için doğal olarak asidik bir film tabakası ile kaplanmıştır. Klorlu havuzlarda yüzdüğümüzde bu korunan tabaka hasar alır ve cildimizi zararlı kimyasallara karşı savunmasız bırakır. Cildi ve saçı korumak için yüzmeden önce hindistancevizi yağı sürün. Hindistan cevizinin hafif asidik ve yağlı olduğu için vücudunuz ekstra koruma katmanına sahip olur. Saçlarını da korumak için bone takmasını sağlayabilirsiniz.

3. Kloru C Vitamini ile Nötralize Edin: Klor ve kloraminlerin cilt üzerindeki zararlı etkilerini nötralize etmenin harika bir yolu, yüzme sonrası vücuda ve saça C vitamini sürmektir. Her zaman 2 bardak temiz suya 1 çay kaşığı toz C Vitamini ekleyerek bir sprey şişesinde kolaylıkla bir serum hazırlayabilirsiniz. Yapması basit ve kullanımı çok kolay! Bu hazırladığınız serum ile yıkayın ve cildin koruyucu asit film tabakasını değiştirmesine yardımcı olması için bir kat daha hindistancevizi yağı sürün.

Neyse ki, havuzları dezenfekte etmek için klorsuz alternatifler var. Birçok yüzme havuzu artık suyu dezenfekte etmek için UV filtreleri, ozon jeneratörleri ve tuz jeneratörleri kullanıyor. Klorsuz bir havuza erişiminiz varsa, bu daha güvenli bir seçenek olabilir.

 

Toksinsiz yüzmenin tadını çıkarın!

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.