" />
Havuz ve Çocuk Güvenliği

Havuz ve Çocuk Güvenliği

     Keyifli anlarımızın vazgeçilmezleri; havuzlar. Birlikte keyifli anlar paylaşabileceğimiz, rahatlayacağımız, eğleneceğimiz, spor yapabileceğimiz mekânlar… Havuz keyfimizin gölgelenmemesi için dikkat etmemiz gereken en önemli konu GÜVENLİK.

Çocuklar sevimli, sevecen, eğlenceli ve daha pek çok şeyle birlikte her şeyimizdir. Ama aynı zamanda meraklı, korkusuz, ayakları üzerinde dengesiz ve hızlı olma eğiliminde oldukları için de havuz veya spa alanında sürekli gözetim altında tutulmaları gerekir. Yetişkin gözetimi, bir kazaya karşı ana savunma mekanizmasıdır. Ayrıca havuz ortamını onlar için olabildiğince güvenli hale getirebilirsiniz. Bunun için neler yapabiliriz?

 

Sürekli Olarak Çocuğu Gözlemek,

Küçük çocukların havuzda boğulmasını veya yaralanmasını önlemenin en iyi yolu onları her zaman izlemektir. Herhangi bir ebeveynin veya küçük çocuklarla ilgilenen herhangi birinin size söyleyebileceği gibi, çocuklar cüsselerine göre düşündüğünüzden çok daha hızlı hareket ederler. Eve çok kısa süreliğine bile olsa girmeniz gerekiyorsa, çocukları da mutlaka yanınıza alın.

Çocuklara Yüzmeyi Öğretin

Profesyonel yüzme eğitimi vererek çocukları koruyun. Çok küçük çocuklar bile yüzmeyi öğrenebilir veya en azından kazara havuza düşmeleri durumunda sırt üstü yüzmek veya suda yürümek gibi hayatlarını kurtarabilecek teknikleri öğrenebilir.

3 yaşın altındaki çocuklara yüzme öğretirseniz, ancak kış boyunca yüzmezlerse, onları ilkbaharda tazeleme kursuna yazdırın. Pek çok uzman, küçük çocukların birkaç ay hareketsiz kaldıklarında öğrendiklerini akılda tutmadıklarına inanıyor.

 

Tehlikeli Koşulları Azaltın

Havuz alanını dağınıklıktan uzak tutun. Havuz ve kara oyuncaklarını kullanılmadıkları zaman kaldırın. Küçük çocuklar, mıknatıs gibi bir su oyuncağına çekilecektir. Aynısı havuzun etrafında bırakılan bir oyuncak için de geçerlidir. Sorun, oyuncağın çocuğun dikkatini dağıtacağı ve çocuğun kayarak suya düşebileceğidir.

Tüm mobilyaları havuz kenarından uzak tuttuğunuzdan emin olun. Küçük çocuklar ve hatta bazı ergenler, mobilyaları bir dalış platformu olarak kullanabilirler. Havuzun kenarına çok yakın yerleştirilmiş mobilyalar da takılma tehlikesi oluşturabilir.

Havuz kenarı terasları hızla kayganlaşabilir ve herkes, özellikle de etrafta koşan ve heyecanlanan çocuklar ayakları kayarak düşebilir. Havuz alanında koşmayı ve diğer potansiyel olarak tehlikeli faaliyetleri yasaklayın.

Zararlı olabilecek havuzla ilgili öğeleri unutmayın. Kimyasalları küçük çocukların erişemeyeceği serin ve kuru bir yerde saklayın.

Telefonlar dahil tüm aletleri ve diğer elektrikli cihazları havuzdan veya spadan uzak tutun. Ayrıca, tüm dış mekan elektrik prizlerinin korunaklı olduğundan emin olun.

 

Havuz kullanımı esnasından dikkat etmeniz gereken birkaç önemli hususu sizler için derledik. Bunların dışında sadece havuzu olanların değil, herkesin ilk yardım bilgisinin olması da büyük önem teşkil eder. Olası kaza ya da acil durumlarda ilk müdahalenin hızlı bir şekilde yapılması oldukça önemlidir. Kazasız ve keyifli günler dileriz.

 

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.