sadsad x
asdasd
Havuzlarda Boyalı Saçın Rengi Açılır mı?

Havuzlarda Boyalı Saçın Rengi Açılır mı?

Bir yer seçtiniz, uçuşlarınız için yer ayırttınız, hatta havuz ve plaj için gerekli olan malzemeler için alışveriş yaptınız: Peki, tatil kontrol listenizde geriye ne kaldı? Elbette saçınızın daha sıcak iklimler için uygun şekilde hazırlandığından ve korunduğundan emin olmak. Tatil öncesi panik modu tamamen dolduğunda, saç önlemi bazen radardan düşebilir. Bu yüzden tatil planlarınızı organize ederken, saçlarınızı es geçmeyin.


Nasıl ki yeterli güneş koruması uygulamadan plaja ya da havuz kenarına gitmiyorsanız, aynı prensibi saçınıza da uygulamanız çok önemlidir (özellikle de doğal olmayan bir saç renginiz varsa). Yüzme şapkası ikileminden, sarı saçların klor sayesinde gerçekten yeşerip yeşermeyeceğinin altını çizmeye kadar, en acil (ve pratik) yaz saç bakımı sorularını ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz:

 
Yeni boyanmış saçlarla yüzmeye gidebilir miyim?


Genel bir kural olarak, yüzme havuzlarında bulunan klor rengi kaldıracağı için boyalı saçları kapatmak her zaman tavsiye edilir. Ayrıca, pek çok insan yüzdükten sonra saçlarını suyla yıkar, ancak saçtaki kloru yıkamak ve arındırmak için iyice şampuanlamanız ve bakım yapmanız gerekir.


Tatile çıkmadan önce saçları boyatmak için ideal bir zaman var mıdır?


Tatilden önce saçınızı boyamak için ideal bir zaman söz konusu olduğunda, saçınızı düzenli olarak boyatırsanız, örneğin kök rötuşları için dört haftada bir, tatilinizden iki hafta önce saçınızı boyamanız tavsiye edilir. Bu, tatilden döndüğünüzde renginizi yeniden yaptırmak için bir randevu alacağınız anlamına gelir. Çünkü tatil sonrası saçlarınızın tekrardan bakımlı ve iyi görünmesi için bu neredeyse bir zorunluluktur.


Güneşe maruz kalmak saç rengini gerçekten aydınlatabilir mi ya da değiştirebilir mi?


Aşırı güneş saç rengini hafifletebilir ve hatta boya olmayan doğal saçların rengi bile güneşten etkilenebilir.


Deniz suyu saçlara zarar verebilir mi?


Tatile giden insanların farkında olmadığı bir başka şey de, tuzlu suda yüzmenin saçlarınız için havuzda yüzmek kadar kötü olduğudur. Tuzlu su da havuzdaki klor gibi saçtaki rengi hafifletebilir ya da yok edebilir. Bu nedenle, yüzmeden kaçınmak istemiyorsanız saçları şampuanla iyice yıkamakta (sadece su ile durulama yapmadan) fayda vardır.


Tatile özel saçlar için formüle edilmiş farklı bir şampuan ve saç kremi mi almak gerekir?

Yoksa bu,  sadece bir pazarlama hilesi mi?


Saçın ne sıklıkta yıkanması gerektiği kişiden kişiye farklılık gösterir. Bu saç tipinden (saç doğal süreçte ne kadar yağlı hale gelir) ve kişisel tercihten (saçın ne kadar dokulu olduğunuzdan ve bunun hoşa gidip gitmediğinden) etkilenebilir. Aynı şey şampuan ve saç kremi için de geçerlidir ve bu kişisel bir tercihtir. En önemli şey, tatilde saçı nemlendirici ve güçlendirici bileşenlerin bir infüzyonuyla söndürmek için, derinlemesine besleyici bir saç maskesi kullanımı tavsiye edilebilir. Kullanılacak olan bu saç maskesi, saç kremi yerine tatilde günlük olarak kullanabilir ve tatilden geri dönüldüğünde haftada bir kez tedavi olarak kullanılmaya başlanabilir.


Yüzme havuzlarında kullanılan klor sarı saçın yeşermesine sebep olur mu?


Bu sorunun cevabı ne yazık ki evettir. Klor sarıya boyanmış saçları ya da balyaj ve omre gibi sarışın vurgular yapılmış saçların yeşillenmesine sebep olur. Bu yüzden saçtaki yeşermeyi önlemek ve sarışın dokuları parlak tutmak için, özellikle sarı saçlar için hazırlanmış şampuanlar ve saç kremleri kullanılmalıdır. Bunlar, rengi parlaklaştıran ve korumaya yardımcı olan menekşe pigmentleri içerir. Klordan kaynaklanan istenmeyen yan etkiler yaşanmışsa, yapılacak en iyi şey, saç rengini normale döndürmek ve bir tavsiye almak için iyi bir kuaföre danışmaktır.


Saç rengini korumak için bone takmak gerekir mi?


Saçı iyi durumda tutmak ve rengini koruyabilmek için bone takmak gerekir. Elbette bu suyun üstünde mi yoksa altında mı yüzüldüğüne de bağlıdır, ancak saçı boneyle örtmek, saçın klor ve tuzlu sudan daha az etkilenmesini sağlar.


Sıcak havalarda saçların kırılma ya da ayrılma olasılığı daha mı yüksektir?


Saç yapısı kuruysa ne yazık ki sıcak havalarda daha da kurur. Bu yüzden yıl boyunca cildin koruması nasıl sağlanıyorsa, saç da aynı şekilde korunmalıdır. Paraben içermeyen ve hem boyalı hem de doğal saçı iyileştirmek için tasarlanmış olan renk bakım koleksiyonları  gibi, yıl boyunca kullanmak üzere kaliteli, yüksek performanslı şampuanlar ve saç kremleri seçilmelidir.

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.