sadsad x
asdasd
Sauna Güvenliği

Sauna Güvenliği

Sauna güvenliği ile ilgili bilgilerin çoğu Finlandiya'dan gelmektedir. Helsinki'de 16 aylık bir zaman diliminde yapılan, 1631 kalp krizi vakası çalışmasında, vakaların sadece % 1.8'inin saunadan sonraki 3 saat içinde geliştiği bulunmuştur. Bir yılda meydana gelen 6175 ani ölümün başka bir soruşturmasında ise, vakaların sadece % 1.7'si saunadan 24 saat sonra meydana geldiği ve bunların çoğunun alkolle ilgili olduğu saptanmıştır.

Finlandiya'da, sauna kullanmak ulusal bir eğlencedir. Peki, bu sonuçlar dünyanın başka yerlerinde de geçerli midir?
Kanadalı araştırmacılar, iyi belgelenmiş kalp hastalığı olan 16 hastada sauna güvenliğini araştırmışlar ve 15 dakikalık bir saunanın etkilerini, standart bir koşu bandı stres testi ile karşılaştırmışlardır. Hiçbir hastada göğüs ağrısı, anormal kalp ritmi veya her iki stres ile EKG değişiklikleri gelişmediği gözlenmiştir. Kalp taramaları, çoğu hastanın kalp kaslarına bozulmuş kan akışını göstermiştir, ancak sauna kaynaklı değişikliklerin ,egzersiz kaynaklı anormalliklerden daha hafif olduğu anlaşılmıştır. Saunalar stabil koroner arter hastalığı olan hastalar için güvenli görünmektedir. Japonya'da yapılan küçük bir çalışma, iki hafta boyunca kullanılan günlük saunaların, normalde kan pompalayamayan hafif hasarlı kalbe sahip olan hastalarda (stabil kalp yetmezliği) vasküler fonksiyonu iyileştirebileceğini ileri sürmüştür.

Tüm bu araştırmalara ve çalışmalara rağmen kalp hastaları yine de, saunaları kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır. 30 dakika yürüyüş veya durmadan 3 ya da 4 merdiven çıkma gibi orta derecede egzersiz yapabilen insanlar muhtemelen iyi olacaktır. Ancak kötü kontrol edilen kan basıncı, anormal kalp ritmi, dengesiz anjin ve ilerlemiş kalp yetmezliği veya kalp kapağı hastalığı olan hastaların sauna kullanmamaları ve serin kalmaları tavsiye edilir.
Sauna güvenliği uygulama
Sauna güvenliği için birkaç basit önlem, sağlıklı insanlar ve kalp hastaları için önemlidir.
•    Saunadan önce veya sonra alkolden kaçının.
•    Aşırıya kaçmayın; 15 ila 20 dakika sauna çoğu insan için makul bir zaman sınırıdır.
•    Bedeni yavaş yavaş soğumaya bırakın. Bazı kültürler soğuk suya dalmayı savunsa da, önemli miktarda dolaşım stresi üretir ve bundan kaçınılmalıdır.
•    Her saunadan sonra 2 ila 4 bardak soğuk su için. Her şeyden önce vücudunuzu dinleyin.
•    Hasta olduğunuzda sauna almayın ve saunanız sırasında kendinizi iyi hissetmiyorsanız, kapıya yönelin. Serin bir kafa, sıcak saunayı güvenli ve keyifli tutmanın en iyi yoludur.

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.