" />
Saunada Ne Kadar Zaman Geçirilmeli?

Saunada Ne Kadar Zaman Geçirilmeli?

Saunada Ne Kadar Kalmalıyım?

Daha önce hiç sauna deneyiminiz olmadıysa yavaş yavaş başlamalısınız.

Yeni başlayanlar: Bir seferde 5 ila 10 dakikadan fazla sauna kullanmayın.

Egzersiz yaptıktan sonra: Egzersiz sonrası saunaya girmeden önce en az 10 dakika bekleyin.

Deneyimli olanlar: Saunayı bir seferde yaklaşık 15 dakikadan fazla kullanmayın.

 

Bazı deneyimli sauna kullanıcıları, özellikle Finlandiya'da saunayı daha uzun bir sosyal etkinliğe dönüştürebiliyor ancak asla aşırıya kaçmayın. Saunada ne kadar uzun kalırsanız, dehidrasyon riskiniz o kadar artar. Bu nedenle genel bir kural, sürenizi 15 ila 20 dakika ile sınırlamaktır.

 

Sauna kültürünün kökeni olan Finlandiya’da sauna dakikaları boşa harcamak için değil, rahatlamak olduğundan daha basit bir kural var. Yeterince sıcak hissettiğinizde saunadan çıkın.

 

Saunada geçirilen birkaç dakikanın ve sık kullanımın neden sizin için iyi olabileceğine gelin birlikte bakalım.

 

Sauna Kullanmanın Faydaları

Saunalar rahatlamak ve sosyalleşmek için son derece popüler olsa da antrenmanınızın sonunda veya yoğun geçen bir iş gününün ardından sauna kullanmak sağlığınız için faydalı olabilir.

 

Kalp fonksiyonun gelişimi: Bir inceleme, sık sauna kullanımının sauna sıcaklığının kalp hastalığı riski taşıyanlar için egzersiz kadar faydalı olduğunu göstermektedir.

Düşük felç riski: Birkaç yıl boyunca 1.600'den fazla Finli erkek ve kadınla yapılan uzun süreli bir araştırma, haftada dört ila yedi kez sık sık sauna kullanımının felç riskinin azalmasıyla bağlantılı olduğunu buldu.

Azaltılmış demans riski: 2.315 Finli erkek üzerinde yapılan benzer bir araştırma, katılımcıların saunaları ne sıklıkla kullandığı ile demans ve Alzheimer hastalığı riskinin azalması arasında bir bağlantı buldu.

Azaltılmış inflamasyon ve kas ağrısı: Diğer küçük araştırmalar, insanların kızılötesi sauna kullanımının bir antrenmandan sonra kas ağrılarını azaltmaya yardımcı olabileceği sonucuna vardı.

 

Sauna Kullanımına Dair İpuçları

Sauna kullanmak istiyorsanız, öncesinde genel kuralları incelemenizi tavsiye ederiz. Halka açık saunaların genellikle kullanımla ilgili farklı kuralları vardır. Şunları aklınızda bulundurmanızın faydası olabilir:

 

Sauna kullanımımdan önce gideceğiniz merkez ile ilgili kuralları öğrenin.

Saunaya girmeden önce duş alın: Genel nezaket gereği saunaya girmeden önce hızlı bir duş almak ve kendinizi bir havluya sarmak isteyeceksiniz. Bazı insanlar bunun mayodan daha rahat olduğunu düşünüyor.

Alanı paylaşın: Sobanın üzerindeki taşlara en yakın yerde mi oturuyorsunuz? O zaman fin saunasında daha fazla buhar çıkarmak için periyodik olarak üzerlerine sauna kepçesi yardımıyla su gezdirmeyi ihmal etmeyin. Ne yapacağınızdan veya ne sıklıkta yapacağınızdan emin değilseniz, sormanız yeterlidir.

Soğuk bir duş alın. Saunayı kullandıktan sonra, deneyimli kullanıcılar, başka bir seans için ziyaret etmeden önce soğuk bir duş almanızı veya şok havuzunuza dalmanızı tavsiye eder.

Sakin ol ve nemli kal. İkinci tura hazır değilseniz veya rahat değilseniz, son bir duş alın ve bol su içtiğinizden emin olun.

Saunaları ve buhar odalarını ziyaret etmenin altın kuralı aynıdır. Her zaman önceden duş alın. Sonrasında ise? Belirli bir yerde neyin uygun olduğuna dair bir fikir edinmek için diğer insanların nasıl davrandığına dikkat edin.

Önemli Bir Not

Sauna veya buhar odası kullanırken hatırlanması gereken en önemli şeylerden biri, yavaş yavaş kullanmaya başlamaktır. Saunalar genellikle güvenli kabul edilir ve potansiyel sağlık yararları sunarken, dehidrasyonu önlemek önemlidir. Ve unutmayın, nasıl hissettiğiniz ve vücudunuzun ısıya nasıl tepki verdiği her seferinde farklı olabilir.

Öncelikli olarak su kaybından kaynaklı olarak kilo vermek için saunayı kullanmaya çalışmayın. Saunayı kullanmadan önce ve sonra su içmeyi unutmayın. Endişeleniyorsanız, saunaya gitmeden önce sağlık uzmanınızla konuşun.

İpuçları, tüm soruların yanıtları ve orada ne bekleyeceğiniz konusunda rehberlik için saunanın bulunduğu yerdeki personelle konuşun. Hamileyseniz saunayı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Sonunda, bir saunayı ziyaret etmek hoş ve gençleştirici bir deneyim olmalıdır. Rahatlamayı, derin bir nefes almayı ve keyfini çıkarmayı unutmayın.

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.