" />
Su Bahçeleri

Su Bahçeleri

Su bahçeleri olarak da bilinen süs havuzlarına sahip bahçeler, bir tür su peyzaj tasarımlarıdır.

Temel amacı, belirli bir tür ya da çeşitli sucul bitkileri barındırmak, sergilemek ya da çoğaltmak olan herhangi bir iç ya da dış peyzaj ya da mimari eleman olarak tanımlanabilir. Birincil odak, bitkiler üzerindedir, ancak süs balıkları da bu peyzaj tasarımlarına dahil edilirler. Bu durumda su bahçeleri içinde bir balık göleti de olacaktır. Su bahçeciliği, havuzlara ve göletlere uyarlanmış yetiştirme tesisleriyle ilgili bahçeciliktir. Su bahçeleri hemen hemen her boyutta veya derinlikte olmasına rağmen, genellikle küçük ve nispeten sığdır, genellikle derinlikleri 50 cm daha azdır. Bunun nedeni, çoğu sucul bitkinin derinliğe duyarlı olması ve gelişmek için belirli bir su derinliği gerektirmesidir. Her bir su bahçesinde yaşayan belirli türler, nihai olarak gerçek yüzey alanını ve gerekli derinliği belirleyecektir.

Sudaki flora ve fauna dengelendiğinde, sürdürülebilir su kalitesini ve berraklığını destekleyecek bir su ekosistemi oluşturulur. Çeşmeler, heykeller, şelaleler, kayalar, su altı aydınlatmaları, astar tedavileri, kenar detayları, su yolları ve su ve banka ekimi gibi unsurlar görsel ilgi yaratabilir. Su bahçesini yerel peyzaj ve çevre ile bütünleştirmeye yardımcı olabilir.

Su Bahçeleri

Su Bahçelerinin Tarihçesi Su bahçeleri ve genel olarak su bahçe tasarımları, antik Pers bahçeleri ve Çin bahçelerinden beri kamu ve özel bahçelerin bir parçası olmuştur. Örneğin, (c. 304) Nanfang Caomu Zhuang, yüzen bahçelerde Çinli ıspanak yetiştiriciliği yapmaktadır. Su özellikleri, her çağda ve peyzaj ve mimari ortamlarında bahçeleri içeren her kültürde mevcut ve iyi olanı temsil etmiştir. Endüstriyel çağın yükselişine kadar, modern su pompası kullanılmaya başlandığı döneme kadar, su yeniden dolaştırılamamış, nehirlerden ve su kaynaklarından, tarım alanlarına çıkan su bu bahçelere yönlendirilmiştir.

Tarihsel olarak, hem gıda hem de süs estetiği için bitki ve balık üretimini mümkün kılmak adına su bahçeleri kullanılmıştır. "Su bahçesi" terimi normalde nispeten özel bir amaç için kullanılan belirli bir tür doğal ya da insan yapımı su özelliğini tanımlamak için kullanılsa da, birçok başka tip, stil ve su özelliği tasarımları da vardır.

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.