sadsad x
asdasd
Telefonunuzla Sualtı Fotoğrafları Nasıl Çekilir

Telefonunuzla Sualtı Fotoğrafları Nasıl Çekilir

Yüzmeye gidiyorsunuz ancak su altı kameranız yok mu? Sırf birine sahip olmamanız, önünüzde gördüğünüz deniz yaşamının güzelliğini artık yakalayamayacağınız anlamına gelmez. Cep telefonunuzun kamerasını mahvetmeden de su altı resimleri çekmenin yolları vardır.
Telefonunuzla nasıl su altı fotoğrafları çekebilirsiniz? Koruyucu bir kutu veya sert bir kılıf alarak cep telefonunuzla su altı fotoğrafları ve videoları çekebilirsiniz. Telefonunuz suya dayanıklı olarak etiketlenmiş olsa bile su geçirmez değildir, bu nedenle içeri su girmesini önlemek için ekstra bir kutuya ihtiyacınız olacaktır.

Bununla birlikte, su geçirmez bir kutu veya kılıf alma ihtiyacı dışında, telefonunuzu su altında bir tur atmak için götürmeden önce bilmeniz gereken başka şeyler de var.


Sahip Olduğunuz Tek Şey Telefonunuzken Neden Sualtında Fotoğraf Çekmelisiniz?


İnsanlar karadaki herhangi bir şeyin fotoğrafını çektikleri gibi su altında da fotoğraf çekerler. Sualtı sahneleri, özellikle renkli mercanlar, balıklar, kaplumbağalar ve diğer deniz canlıları olduğunda güzel ve nefes kesicidir. Ve sahip olduğunuz tek şey telefonunuzsa, su altı deneyiminizi hatırlamanız için bu manzarayı çekmenizi engellememelidir.


Dahası, bazı insanlar sudayken kendi ortamlarında olurlar. Dolayısıyla, sadece bir havuzda olsanız bile, arkadaşlarınızın ve ailenizin yüzdüğü, dalış yaptığı ve eğlendiği fotoğraflarını istersiniz. Sualtı resimleri, suyun altında poz verirken eğlence faktörüne katkıda bulunacaktır. Bu tür fotoğraflar ayrıca bazı insanları suda olmadıklarında normalde olduklarından farklı bir şekilde gösterecektir.


Sualtı Fotoğrafları Çekmenin Çok Fazla Maliyeti Yok


Suda fotoğraf çekebilmek için bir GoPro veya yılın en iyi su geçirmez kameralarından birine sahip olmanız gerekmez. Bu özel cihazlar pahalıdır. Dolayısıyla, plaja sadece tek seferlik bir yolculuk yapıyorsanız veya sık olmayan bir şnorkelle yüzme macerasındaysanız, bu tür bir yatırım yapmanız gerekmez. Su yüzeyinin altındakileri çekmek için iyi bir kamerası olan bir akıllı telefona sahip olmak yeterli olacaktır.


Suyu dışarıda tutacak su geçirmez bir muhafaza veya kılıf alarak akıllı telefonunuzun su altı fotoğraf çekimi için çalışmasını sağlayabilirsiniz. Piyasada farklı su geçirmez muhafaza türleri mevcuttur ve telefonunuzun modeline bağlı olarak bir tane bile alabilirsiniz. Ve bu koruyucu kılıflar farklı şekilde fiyatlandırılırken, herkes bunların su altı kameralarından çok daha uygun fiyatlı olduğu konusunda hemfikir olabilir.


Elbette beklentilerinizi karşılamanız gerekir. Telefonunuzla çekilen fotoğraflar, GoPro ile çekilenler kadar net ve net olmayacak. Akıllı telefonunuzla su altı çekimleri yalnızca kamerası kadar iyidir. Ve gerçekten iyi bir kasanız olsa bile, koruyucu kılıf, ışık eksikliği ve su fotoğrafın kalitesini düşürecektir.


Telefonunuz Suya Dayanıklıysa?


Diğerleri, üretici akıllı telefonlarını suya dayanıklı olarak etiketlediği için su altında kullanabileceklerini düşünüyorlar.
Suya dayanıklı olması, telefonunuzun su girişine ve korozyona ancak belirli bir dereceye kadar dayanabileceği anlamına gelir. Suya dayanıklı telefonlar, su sıçramalarına dayanabilir ve ıslandığında kolayca zarar görmez. Öte yandan su geçirmezlik, suda geçirdiği süre ne olursa olsun suyun içine giremeyeceği olarak algılanmalıdır.
Bu nedenle, bazı telefonlar hızlı bir dalışta hayatta kalabilse de, gerçekten su geçirmez değildirler. Kesin emin olabilirsiniz ki öyle bir telefon halen yok.


IP Su Direnci Derecesi Ne Anlama Geliyor?


Birçok model suya dayanıklı olduğunu iddia ediyor ve hatta IP derecelendirmelerini gösteriyor. Bu IP derecelendirmeleri, suyun derinliğine göre bir ünitenin su geçirmezlik seviyesini ve zarar görmeden suya daldırılabileceği süreyi tanımlar.
Akıllı telefonlar için en yaygın su geçirmezlik seviyesi IP67 ve IP68'dir. IP67 olarak derecelendirilen telefonlar tamamen toza dayanıklıdır ve bir metre derinliğindeki suda 30 dakikaya kadar dayanabilir. Bu arada, IP68 sınıfı telefonlar, 30 dakikaya kadar iki metre derinlikte suya güvenle daldırılabilir.


Bununla birlikte, pratik olmak istiyorsanız, telefonunuzun sınırlarını test etmek ve herhangi bir koruyucu kılıf olmadan su altına almak istemeyebilirsiniz. Suyun ve diğer sıvıların yine de telefonunuza zarar verebileceğini ve çoğu marka için bu tür hasarların genellikle garanti kapsamında olmadığını unutmayın.


Telefonunuz için Su Geçirmez Kılıf Seçme


Su geçirmez muhafazalar, kamera kullanımına ve ekran ön izlemesine izin vermek için her iki tarafta şeffaftır. Ayrıca ekran hassasiyetine izin veren malzemelerden yapılmıştır, bu da telefonunuzun dokunmatik ekran işlevlerini kasanın içinde olsa bile çalıştırabileceğiniz anlamına gelir. Hepsinden önemlisi, bu su geçirmez muhafazaların dikişleri, suyu dışarıda tutmak için sıkıca kapatılabilir.


Ancak, tüm su geçirmez telefon kılıfları eşit yaratılmamıştır. Bu nedenle, bir aksesuar mağazasında gördüğünüz ilk ürünü satın almayın. Telefon modeliniz için doğru olanı seçmeli, biraz araştırma yapmalı ve hangilerinin yüksek derecelendirmeye sahip olduğunu kontrol etmeli ve su hasarı için isteğe bağlı veya ücretsiz garantiye sahip olanı aramalısınız.


Ayrıca bir ürünün açıklamasını okumak için zaman ayırmalısınız. Su geçirmez olduğunu iddia eden ancak yalnızca suya veya sıçramaya dayanıklı telefon kılıfları vardır. Bu, kumsalda dolaşırken veya havuz kenarında uzanırken telefonunuzu alıp birkaç çekim yapabileceğiniz ve kum veya su damlalarının içeri girmesi konusunda endişelenmeyeceğiniz anlamına gelir, ancak yine de dalmaya gittiğinizde telefonunuzu bırakmanız gerekecektir.


Hard Case mi, Silikon Muhafazalar mı?


Bütçeniz varsa, kauçuk kaplı bir yüzeye sahip darbeye dayanıklı polikarbonat bir kabuktan yapılmış sert bir kasa alın. Ağır hizmet tipi metal, TPU veya silikon çerçeveli kasalar da vardır. Çoğu zor durum, belirli telefon modellerine uyacak şekilde yapılmıştır.

Şimdi, en bütçe dostu seçeneği istiyorsanız, su altında aşırı koşullara dayanacak şekilde tasarlanmış çok uygun fiyatlı plastik torbalar var. Bu poşetler evrenseldir ve çoğu telefon modelini barındırır. Çoğu keseyle ilgili en iyi şey, bir kordonla birlikte gelmeleridir, böylece onları boynunuza takabilir ve fotoğraf çekmediğinizde ellerinizi serbest bırakabilirsiniz.


Telefonunuzla Su Altı Fotoğrafı Çekmeden Önce Yapılması Gerekenler


Telefonunuz için zaten su geçirmez bir muhafazanız var, bu yüzden şimdi şnorkelinizi alıp sahile gitmeli misiniz? Çok hızlı değil. İlk önce yapmak isteyebileceğiniz birkaç şey var:


Telefonunuzu ve su geçirmez kılıfınızı test edin. Telefonunuzu zorlu su altı koşullarına maruz bırakmadan önce, küvette veya belki de bir su havzasında test sürüşüne çıkın. Ürünün sızdırmazlığının iyi olup olmadığını ve suyun içeri girmesini etkili bir şekilde önleyip önlemediğini görün. Başarısız olması durumunda, telefonlarda en azından tatlı su tuzlu sudan daha kolaydır.


Su sızıntısı, ya muhafazayı gerektiği gibi kapatmadığınız ya da ürünün arızalı olduğu anlamına gelir. İkincisi ise, bir yedek veya tamamen farklı bir ürün almalısınız.


Ekipmanınızı inceleyin ve su altı çekimlerini deneyin. Açık havuza gidin ve su altı resimleri çekmeyi deneyin. Su altı fotoğraflarınız için hangi telefon ve kamera ayarlarının en iyi sonucu vereceğini görün, yüzerken ve telefonunuzu tutarken hangi açıların sizin için rahat olduğunu öğrenin ve su altında telefonunuzun sınırlamaları hakkında bilgi edinin. Ekipmanınızı inceleyerek ve pratik yaparak, kısa sürede mükemmel su altı çekimleri yapabileceksiniz.


Çekim yapmadan önce telefonunuzu şarj edin. Zaten konuma geldiğinizde, suya atlamadan önce telefonunuzun tamamen şarj olduğundan emin olun. Nihayet bir deniz kaplumbağasının yakın çekimini çekmeye hazır olduğunuz gibi, telefonunuzun da şarjının bitmesini istemezsiniz.


Telefonunuzun kamerasının önünü temizleyin. Çantaya veya çantaya koymadan önce kamerayı silin. Bu, daha net ve daha parlak görüntüler sağlayacaktır.


Çevrenizi düşünün. Açık sulara çıkmadan önce yerel hava durumu tahminlerini okuyun. Sualtı maceranız sırasında dışarının güzel ve güneşli olacağından emin olun, ancak her şeyden önce güvenli olduğundan emin olun. Yağmurun olmadığından, güçlü dalgaların olmadığından emin olun.


Yüzücülerin ve kayıkçıların sayısı gibi önce yakın çevreniz hakkında bir fikir edinmek isteyebilirsiniz. Birkaç fotoğrafınızda rastgele yüzücü ayaklarının görünmesini istemezsiniz.


Telefonunuzla Nasıl İyi Su Altı Fotoğrafları Çekeceğinize Dair İpuçları


Sualtı fotoğraflarınızın kalitesi bazı faktörlerden etkilenebilir veya etkilenebilir. Telefonunuz en yeni yerleşik kameraya sahip olsa bile, fotoğraflarınız suyun üzerinde olacağı kadar net ve net olmayabilir. Bunun nedeni, kameranızın lensini kaplayan ek cam veya plastik katman, su altındaki zayıf aydınlatma koşulları, sınırlı dokunmatik ekran işlevselliği ve mükemmel açıyı alma konusunda esneklik eksikliğinizdir.


Telefonunuzu kullanarak su altında nasıl güzel fotoğraflar çekebileceğinize dair birkaç ipucu:

Yüzme veya su altı aktivitenizi sabah ortasından öğleden sonraya kadar planlayın. Bu süre zarfında, güneş parlaktır ve su altında mutlak görüşe sahip olacaksınız. Suya gelen doğal ışığı optimize edebileceksiniz.


Saat 10 veya 2 civarında su altına girmek Güneş ışınlarının arkanızdan veya eğimli bir açıdan geldiği anlamına gelir, böylece öğlen çekim yaparken olduğu kadar parlama sorunu yaşamazsınız. Öte yandan, güneş ışığı öğle saatlerinde suya daha derin nüfuz eder, bu nedenle bu saatte su altında çekim yapmak size daha fazla ışık verecektir.


Su altına girmeden önce kameranızı açın. Telefonunuz su yüzeyinin altına girdiği an, dokunmatik ekran işlevleriniz işe yaramaz hale gelecektir. Bu nedenle, dalış yapmadan önce kamera uygulamanızı açtığınızdan ve yan taraftaki ses düğmelerini deklanşörü veya kameraya tıklamak için kullandığınızdan emin olun.


Su altında hızlı hareket eden nesneleri çekerken, seri çekim modunda fotoğraf çekin. Bunu ses düğmesini basılı tutarak yapabilirsiniz.
Çekimlerinizle yaratıcı olun. Örneğin, suyun yansımasını yakalamak için kendinizi öznenizin altına konumlandırmayı deneyin. İkisi arasındaki ilginç karşıtlığı göstermek için su yüzeyinin yarısı üzerinde ve yarısı altında yapılan çekimleri de deneyebilirsiniz.
Dahası, ister balık, ister mercan, kaplumbağa ve deniz kabuğu olsun, konunuzun yakın plan çekimlerini yapmalısınız. Konunuza yaklaşmak, çekiminizin netliğini ve rengini korumanıza yardımcı olur. Denizin altındaki toz zerreleri gibi görünen şeylerle atışlarınızı boşa harcamak istemezsiniz.


Eğlenin ama deniz canlılarına zarar vermeyin. Balıkları kovalamayın ve korkutmayın. Ayrıca, tüm canlıların insanlar tarafından dokunulmak istemediğini unutmayın. Varlığınızın belirli bir noktadaki deniz yaşamı tarafından takdir edilip edilmediğinden emin değilseniz, başka bir bölgeye gidin.


Dikkate Alınması Gereken Diğer Hususlar


Doğal ışıklandırma ile deniz yaban hayatını fotoğraflamak istiyorsanız, şunları da kontrol etmelisiniz:


Su berraklığına dikkat edin. Sakin tuzlu su en berrak olma eğilimindeyken, tatlı su en az berraklığa sahip olma eğilimindedir. Açık bir yüzme havuzu temiz görünürken, fotoğraflarınızı bulanık veya doymuş bulabilirsiniz. Bunun nedeni, havuz suyunun çıplak gözünüzün göremediği kimyasallar içermesidir.


Zararlı veya düşman deniz yaşamını tanıyın. Zararlı olabilecek deniz canlıları olup olmadığını önceden öğrenin ve varsa, su altına hiç girmeyin. Örneğin, bazı yerlerde ve yılın belirli zamanlarında, iğneleri ölümcül olabilen denizanası olabilir. Deniz kestanelerine de dikkat etmelisiniz. Tehlikeli olmasalar da birine basmak hoş bir deneyim değildir.


Dalgalar. Harika su altı fotoğrafları çekmek için ideal olarak suyun olabildiğince sakin olmasını istersiniz. Ancak, kıyıdan bakıldığında su yüzeyinin sakin görünmesine karşın, aslında oldukça pürüzlü olabileceğini unutmamalısınız.


Akımlar. Çok güçlü ve tehlikeli olabileceğinden, akımlardan, özellikle de rip akımlarından kaçınmak sizin yararınızadır. Onları nerede bekleyebileceğinizi önceden öğrenebilirsiniz.


Deniz tabanı. Deniz tabanı kumlu mu kayalık mı? Suyun hangi kısmının kumlu ve kayalık zemine sahip olduğunu bilmek, fotoğraf çekiminize nasıl yaklaşacağınıza karar vermenize yardımcı olacaktır. Kumlu bir deniz tabanı güneş ışığını daha iyi yansıtabilir. Bununla birlikte, suda yüzen daha fazla alüvyon olacaktır. Kayalık bir deniz tabanı ise daha az güneş ışığını yansıtır, ancak size daha temiz su verir. Kayalık bir dibin üzerinde durmak da daha zor olacaktır.


İhtiyaç Duyabileceğiniz Diğer Aksesuarlar


Su geçirmez muhafazanın yanı sıra, fotoğraf çekiminize yardımcı olacak birkaç aksesuar daha almak isteyebilirsiniz. Gelecekte benzer çekimler yapmayı düşünüyorsanız veya bol miktarda plaj ve suyla ilgili aktiviteler içeren uzun bir tatildeyseniz, ek aksesuarlara yatırım yapmak pratik olabilir.


Su geçirmez telefon muhafazanızla uyumlu bir selfie çubuğu veya monopod alabilirsiniz. Yüzerken, yüzerken veya su altında yürürken elinizi sabit tutmak zor olacaktır ve bu aksesuar bu konuda yardımcı olacaktır. Tek ayaklı selfie çubuğu, su altında pan çekimleri yaparken elinizi ve telefonunuzu sabit tutacaktır.


Bir kordon veya bilek kayışı olan su geçirmez bir muhafaza veya en azından bir kayış takmak için bir yuva seçmeniz de çok önemlidir. Bunun nedeni, özellikle şnorkelle yüzüyorsanız ve yanınızda dalgıç yoksa, telefonunuzu derinlere düşmekten korumanız gerekmesidir. Alternatif olarak, yüzer bir el kayışı da alabilirsiniz.


Elbette giysilerinizi de düşünmeniz gerekir. Sadece bir yüzme giysisi veya dar giysiler giymeniz mantıklıdır. Su altındayken etrafınızda süzülme eğilimi gösterdiği için, gevşek olan herhangi bir şey çekimlerinizin önüne geçebilir.


Son Not


Artık planlandığı gibi su altı fotoğrafları çekebilecek donanıma sahip olduğunuza göre, yapmanız gereken son şey, önemli anları nasıl tahmin edeceğinizi öğrenmektir. Ve bunu pratik yapmaktan daha iyi bir şey olamaz. Ne kadar çok fotoğraf çekerseniz, önemli bir anı ne zaman bekleyeceğinizi bilme konusunda o kadar iyi hale gelirsiniz, bu da size eylem gerçekleştiğinde kameranızı doğrultup nesnenizi çekmeniz için yeterli zaman sağlar.


Ve su altı fotoğraflarından bahsettiğimiz için bozuk, bulanık veya karanlık görüntüleri kucaklamayı öğrenmelisiniz. Bu fotoğraflar gözünüzde mükemmel olmayabilir, ancak ham ve gerçek görünürler.


Hangi kamerayı kullanıyor olursanız olun su altı fotoğrafçılığı, ustalaşmak için zaman, sabır ve pratik gerektirir. Ekipmanınızla ne kadar rahat ederseniz -bu durumda bu akıllı telefonunuzdur- çekeceğiniz daha iyi görüntüler elde edeceksiniz. Tecrübe size aydınlatma koşulları, kompozisyon ve açıları öğretecektir. Ve belki daha fazla zamanınız olduğunda, düzenleme tekniklerinde de ustalaşacaksınız.


Kaynak: https://gogotick.com/en/underwater-photos-phone/

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.