sadsad x
asdasd
Yüzerken Kontakt Lens Takmak Güvenli mi?

Yüzerken Kontakt Lens Takmak Güvenli mi?

Kontakt lens kullanıyorsanız, yüzerken net görmek için lenslere ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. İyi görmek sizi havuz duvarlarına çarpmaktan alıkoysa da, yüzerken kontak lens takmak farklı şekillerde tehlikeli olacaktır.

Aslında, lenslerinizi herhangi bir tür suyla temas ettirmek ister havuzda, ister göl ya da sadece duşta olsun, birkaç farklı göz sorununa sebep olabilir bunların riskini artırabilir.

Kontakt lens takarken yüzmenin risklerini farkına varmak ve suda gözlerinizi korumak için atacağınız adımları anlamak için yazımızı okumaya devam edin.

Kontakt lens varken yüzmenin riskleri nelerdir?

Kontakt lens hangi tür su olursa olsun su ile temas tavsiye edilmez. Uzun süre suya maruz kalarak kontak lens takmak ve yüzmek özellikle tehlikelidir. Lensler suyu hapsederek hastalık kaynağı bakterileri, sporları, virüsleri ve farklı başka patojenleri gözünüzde yerleşmesine neden olabilir.

Ayrıca denizde, göl ve nehirlerde yüzmek, havuzda yüzmekten çok daha tehlikelidir. Bunun nedeni, doğal su birikimleri havuz kimyasallarından korunmazlar. Bu suların havuz kimyasalları tarafından öldürülen bakteri, virüs ve diğer patojenleri içermesi daha mümkündür.
Yanı sıra kontakt lens takarken havuzda yüzmek güvenli demek değildir. Klor ve kullanılan diğer havuz kimyasalları tüm zararlı patojenleri öldüremez. Özellikle yumuşak lensler su geçirecek kadar gözeneklidir. Zararlı patojenler, havuz kimyasalları olsa dahi yine de gözlerinize nüfuz edebilir.
 

Yüzerken kontakt lens takmak, şu göz sorunlarına sebep olabilir:

•    Gözlerinize yapışan lensler nedeniyle gözlerde tahriş
•    Özellikle klorlu bir havuzda veya tuzlu suda yüzerken kuru göz sendromu olasılığı.
•    Göz enfeksiyonları olasılığı,
•    Kornea aşınmaları veya çizikleri.
•    Göz iltihabı (üveit)
•    Kornea ülserleri

Duş Alırken Kontakt Lens Takmak Güvenli Midir?

Bununla beraber yüzme sırasındaki sorunlara ek olarak, yüzme sonrası alınacak duşlarda da sorunlar yaşayabilirsiniz.
Steril kontakt lens solüsyonları da  su gözünüze kaçarsa zararlı olabilir.
Kontakt lens takarken duş almak, kontak lens takarken yüzmeye benzer. Kuru göz sorunları, göz enfeksiyonu ve iltihaplanma başta olmak üzere çok sayıda göz sorunu ortaya çıkabilir.

Ayrıca, tüm sularda bulunan Acanthamoeba isimli amip türü kullandığınız musluk suyunda veya kuyu suyunda çok daha yaygındır.

Bu amip türü, Acanthamoeba keratiti adı verilen ciddi bir göz enfeksiyonuna neden olur. Acanthamoeba keratiti ağrılı bir rahatsızlıktır. Tedavisi zordur. Nadir vakalarda körlüğe dahi yol açabilir.
Kontakt lensleriniz takılı iken duş almanız gerekiyorsa, duşu bitiminde onları çıkarmanız en doğru yoldur. Daha sonra lenslerinizi 24 saat boyunca dezenfektan solüsyonunda bekletmeniz gerekir.
Kontakt Lens ile Yüzmek İçin Güvenlik İpuçları
Kontakt lens olmadan güvenle bir şekilde yüzemiyorsanız, göz enfeksiyonu risklerini azaltmak için almanız gereken bazı önlemler vardır. Örneğin;
Gözlük takmak.
Sıkı oturan her tür yüzme gözlüğü, suyun gözünüzden uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Sık yüzüyorsanız, numaralı yüzme gözlüğü kullanmayı düşünün. Böylece kontakt lensinizi takmak zorunda kalmazsınız.
Yüzdükten hemen sonra kontak lenslerinizi çıkarın. Gözlerinizi temiz su ile yıkayın ve gözlüğünüzü takın. Ve temiz bir çift kontakt lens takın.
Kontak lensleriniz ile yüzdükten sonra, lenslerinizi 24 saat lens solüsyonunda bırakın.
Günlük kontakt lensleri yüzdükten sonra atın.
Göz kuruluğu riskini azaltmak için yapay gözyaşı damlası kullanın.
Spor için yüzüyorsanız, özel bir kontakt lens hakkında doktorunuza danışın.
Bu gün boyunca kontakt lenslere ihtiyaç duymamanıza sağlar.
Görüşünüzü düzeltmek için LASIK ameliyatı da olabilirsiniz.

Göz Enfeksiyonunun Belirtileri Nelerdir?

Kontakt lensleriniz ile yüzerseniz veya duş alırsanız, şu göz enfeksiyonu belirtilerine dikkat etmelisiniz:

•    Kırmızı göz sendorumu

•    Kaşınan gözler
•    Göz ağrısı
•    Aşırı sulunan gözler
•    Bulanık bir görüş
•    Göz akıntıları
•    Gözde şişme
•    Işığa aşırı duyarlılık
•    Göze bir şey batmış gibi hissetmek

Kontakt lensler ile yüzdükten veya duş aldıktan sonra bu belirtilerden birinden dolayı şikayetçi iseniz doktora görünmek gereklidir. Bir göz enfeksiyonu için erken teşhis çok önemlidir.

Önemli Özet:

Kontakt lens varken yüzme veya duş alma, çok çeşitli göz sorunlarına sebep olabilir. Böyle bir riski azaltmak için en iyisi suda kontakt lens kullanmamaktır.
Yüzerken veya duş alırken kontakt lens takmak gerekli ise, gözlerinizi korumak için önlem almalısınız. Yüzme gözlükleri, çıkar at kontakt lensler kullanmayı düşünün.
Kontakt lenslerinizle suya girip çıktıktan sonra gözleriniz de bir sorun hissediyorsanız bir sağlık uzmanınıza danışmaktan çekinmeyin.


PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.