sadsad x
asdasd
Yüzme Havuzlarında Şok Klorlama

Yüzme Havuzlarında Şok Klorlama

Biliyor musunuz ?

Havuz Kloru Hakkındaki Gerçekler

Havuz Kloru, dünya çapında havuzlar için en yaygın sanitasyon kimyasalıdır. Ve iyi bir sebepten dolayı! Bu yazımızda havuzunuzu klor ile nasıl uygun şekilde sterilize edeceğinizi ve sanitasyonun neden önemli olduğunu açıklayacağız.

Havuz Kloru nedir?

BİLİYOR MUSUNUZ ?

 Havuz kloru , çok amaçlı bir su dezenfektanıdır.

  • Bakteri ve mikropları öldürmeye yardımcı olur
  • Ter ve vücut yağları gibi organik kalıntıları kontrol etmek için suyu okside eder
  • Yosun oluşumunu engeller

Düzenli klorlama işleminin yapılması sağlıklı suyu teşvik ederek yüzücüler için güvenli hale getirecektir. Havuzda kullanılan dezenfeksiyon ekipmanlarının yanında bir klor dispanseri ile klor tabletlerini havuz içerisinde yavaşça dolaştırarak ucuz bir havuz  dezenfeksiyon sistemi de kullanabilirsiniz .

Havuzlarda Neden Klor Kullanıyoruz?

BİLİYOR MUSUNUZ ?

Klor bazlı dezenfektanlar, havuzu kullanan yüzücülerin ishal, E. Coli, Hepatit A, cryptosporidium gibi su kaynaklı hastalıklar ve çeşitli cilt enfeksiyonları riskini azaltır. Bu nedenle yüzme havuzunu uygun şekilde sterilize etmek çok önemlidir.

Tuzlu su havuzları iseaslında, tuzdan klorun üretildiği klorlu havuzlardır . Tuzlu su havuzu sahiplerinin, klor seviyelerini rutin olarak izlemeleri gerekir.

BİLİYOR MUSUNUZ ? Bir havuzdaki uygun klor seviyesi milyonda 1 ila 3 birim (PPM) arasındadır.

Havuzunuz düzenli olarak şoklanarak veya süper klorlama ile , serbest klorun aktif kalmasını ve yosunlar ile diğer kirletici maddelere karşı sterilizasyon işlemini yapmasını sağlar. Yüzme sezonu boyunca, havuz suyunuzu haftada en az bir kez test etmek en iyisidir.

Sodyum Diklor ile Şoklama ve Kalsiyum Hipoklorit ile Şoklama

Havuzunuzu şoklamak söz konusu olduğunda, şoklama işlemi için çeşitli seçenekler söz konusudur. En yaygın olanları Sodyum Diklor (Diklor) Şoku (Diklor) ve Kalsiyum Hipoklorit (Cal Hipo) Şoku'dur. Peki ikisi arasındaki farklar tam olarak nedir? 

Aşağıdaki makalede, bu iki havuz şokunun temellerini, her birinin ne zaman ve neden kullanılacağını ayrıntılı olarak ele alacağız.

Öne çıkan özellikler şunları içerir:

Dichlor Shock, tuzlu su havuzları veya sıcak küvetler / spalar için tasarlanmıştır; Cal Hypo Shock değil.

Dichlor Shock tipik olarak beyaz renktedir; Cal Hypo tipik olarak beyaz veya gridir.

Dichlor Shock, üründeki kloru koruyan yaklaşık %10 Siyanürik Asit içerir.

Cal Hypo Shock, kalsiyum içerir , bakım veya düzeltme ürünü olarak kullanılır.

 

Sodyum Diklor ( Diklor Şoku )

Sodyum Diklor, tuzlu su ile çalışan havuzlar, tuz jeneratörü ile dezenfeksiyon işleminin yapıldığı havuzlar ve spa , jakuzi , hidromasaj küvetlerinde kullanılmak üzere tasarlanmış, sodyum bazlı klorlu granül bir havuz şoklama ürünüdür. Sodyum bazlı ürünler , suya bulanıklık veya havuz içerisinde bulut gibi görünüm bırakmadan hızlı ve net bir şekilde çözünmesini sağlar. Dichlor tüm iç mekan kapalı havuzlarda kullanılabilir.

25 ° C'de (% 1 çözelti) pH'ı 6-7 olan diklor tipik olarak beyaz renktedir ve hafif bir klor kokusuna sahiptir. Diklor stabilize edilmiştir ve yaklaşık % 10 Siyanürik Asit içerir. Siyanürik Asit, üründeki kloru güneşin UVA ve UVB ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için kullanılır.

Havuzunuza veya hidro masaj havuzunuza yada jakuzi spanıza Dichlor şoku eklemek için , ihtiyaç duyulan parametreler havuzun su hacminin bilinmesi ve Milyon Başına Parça (ppm) kaldırma için gereken miktarı ölçmeniz yeterlidir. Ardından, havuzun filtrasyon ve sirkülasyon sistemi çalışırken havuzunuzun veya hidro masaj havuzu, spanızın çevresinden suyun içerisine serpin. ( Bu ürünü eklemeden önce, önceden seyreltmeniz tavsiye edilmez.)

Havuz Kimyasalları

Mevcut Klor

Aktif madde

Görünüm

pH

 

 

Sodyum Diklor

% 56

% 99

Beyaz Granül

6-7

 

 

Kalsiyum hipoklorit

% 70

% 73

Beyaz / Gri Granül

 

 

 

Kalsiyum Hipoklorit ( Cal Hypo Shock )

Kalsiyum Hipoklorit (Cal Hypo), bakım veya bozulan su değerlerini düzeltmek için tedavi ürünü olarak kullanılabilmektedir. Ürün  kalsiyum bazlı granüler malzemedir. Kalsiyum Hipoklorit ( Cal Hypo) , en yüksek klor yüzdesine sahip üründür. Yosunların yok edilmesinde son derece etkilidir.

Kalsiyum Hipoklorit, kalsiyum içerdiği için tuzlu su uygulamalarında kullanılması tavsiye edilmez ve çabuk çözünmesine rağmen çözülmesi Dichlor'dan daha uzun sürer. Kalsiyum Hipokloritin havuzun iç yüzeyi boyalı, liner kaplamalı , vinil, fiberglas ve pebble (çakıltaşı, kum kaplamalı ) havuzlarda kullanılması tavsiye edilmez , çünkü yüzeyin rengini ağartabilir. Sudaki kalsiyum sertliğine ve toplam çözünmüş katı seviyelerine bağlı olarak, Kalsiyum Hipoklorit eklemek suda bulanıklığa neden olabilir.

Kalsiyum Hipoklorit  beyaz / gri renklidir, hafif bir klor kokusuna sahiptir. Kalsiyum Hipoklorit  herhangi bir Siyanürik Asit (CYA) içermediğinden stabilize edilmemiştir.

Kalsiyum Hipokloriti  havuzunuza eklemek için, ihtiyaç duyulan su hacmi ve ppm kaldırma için gereken miktarı ölçmeniz yeterlidir. Ardından, havuzun filtrasyon ve sirkülasyon sistemi çalışırken havuzunuzun veya hidro masaj havuzu, spanızın çevresinden suyun içerisine serpin. ( Bu ürünü eklemeden önce, önceden seyreltmeniz tavsiye edilmez.)

Umarım artık havuzunuz veya jakuziniz için hangi şokun daha uygun olduğuna dair daha iyi bir fikriniz vardır.

Başka sorunuz varsa, yardım etmek için buradayız. Uzman yardımı için uğrayın veya 0232.238 43 33 numaralı telefondan bizi arayın.

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.