" />
Zayıflama İçin Sauna Keyfi

Zayıflama İçin Sauna KeyfiSaunaya gitmekten hoşlanıyorsanız, saunanın genel sağlık yararlarına ek olarak, kilo verme avantajlarından da yararlanabilirsiniz. Tek başına sauna kullanmak büyük kilo kayıpları sağlamaz. Ancak sağlıklı bir yaşam tarzının bir parçası olarak diyet ve egzersizin etkilerini artırabilir. Bu makalede, saunayı kilo vermek için kullanmanın beş yolunu keşfedeceğiz.

1) Vücuttaki Su Ağırlığı

Saunanın en hızlı faydası su ile kilo kaybıdır. Yoğun ısı sizi terlettiği için vücudunuzda depolanan fazla suyu kaybedersiniz. Tek bir seansta beş kiloya kadar kaybedebilirsiniz, ancak su içtiğinizde kiloların çoğu geri gelecektir. Bununla birlikte, hızlı bir şekilde birkaç kilo vermeniz gerekiyorsa, sauna yardımcı olabilir. Örneğin, bir iş, sigorta veya spor tartımı için birkaç kilo vermeniz gerekiyorsa veya bir etkinlik için rahat bir elbise giymeniz gerekiyorsa, sauna hızlı bir düzeltme sunar.

2) Detoks Etkisi

Terleme, toksinlerin ve kirlerin vücudunuzdan atılmasına yardımcı olur. Ancak çoğu insan için günlük aktivitelerimiz bu sağlıksız maddeleri ciddi şekilde atmaya yetecek kadar ter üretmez. Terleme ayrıca gıdalar veya çevresel faktörler yoluyla emilebilen kurşun, çinko, bakır, nikel ve cıva gibi ağır metallerin dışarı atılmasına da yardımcı olur. Detoks, lenfatik sistemi temizler ve vücudunuzun yağları daha etkili yakmasına yardımcı olur. Egzersiz için size daha fazla enerji verir ve kilo kaybını hızlandırabilir.

3) Artan Metabolizma Hızı

Yoğun sıcağa veya soğuğa maruz kaldığınızda, vücudunuz daha çok çalışmak zorunda kalır ve kalp atış hızınız %30'a kadar artar. Bu durum metabolizmanızı, yani kalori yakma hızınızı artırır. Uzmanlar, saunanın yüksek ısısının (yaklaşık 150 derece) metabolizma hızınızı yaklaşık %20 oranında artıracağını tahmin ediyor. Bu etki siz saunadayken ve sonrasında birkaç saat sürecektir. Yağ yakma etkilerini sürdürmek için her gün 30 dakikalık bir sauna seansı çok etkili olacaktır.

4) Stres Azaltma

Stres, kilo alımının bilinen bir nedeni ve kilo kaybının önündeki bir engeldir. Gerginlik sizi sadece yemek yemeye teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudunuzun kalori istemesine neden olan ve kilo vermeyi zorlaştıran kortizol üretimini artırır. Saunaya girmek, meditatif bir duruma girmenize, stresi azaltmanıza ve kortizole karşı koyan mutlu hormonlar olan endorfinleri serbest bırakmanıza yardımcı olur. Daha düşük stres düzeyine sahip olanların aşırı yememe ve sağlıklı faaliyetlerde bulunma olasılıkları daha yüksektir.

5) Artan Egzersiz Kapasitesi

Etkili egzersizin önündeki engellerden biri nefes alma kapasitenizdir. Saunada geçirilen zaman, solunum problemlerinin etkilerini azaltmaya, solunum fonksiyonunu artırmaya ve vazodilatör yani kan akışını arttıran kimyasalların üretimini ve nitrik oksit üretimini artırmaya yardımcı olabilir. Vazodilatörlerin artışı ile kan akışını sağlayan kan damarları genişler. Bu da egzersiz kapasitenizi artırabilir, yani daha yoğun veya daha uzun süre çalışabilirsiniz. Artan egzersiz kapasitesi de doğal olarak daha hızlı kilo vermek demektir.
Sauna ile ilişkili kilo kaybı faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için haftada birkaç kez 15 ila 20 dakikalık seanslarla başlamalı ve seansları günlük hale getirmelisiniz. Düzenli sauna kullanımı ile stresli bir günün ardından veya güne başlamadan önce ya da sadece biraz ter atmak, deşarj olmak, sağlığınızı ve ruh halinizi artırmak istediğiniz herhangi bir zamanda toksinleri atmak için saunaya girebilirsiniz. Tüm bu yararların yanında düzenli sauna kilo vermenizi de sağlayacaktır.

PAYLAŞ :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.